Poruchy menstruač.cyklu,modřiny

Dobrý den je mi 39 let a mám takový problém.Už pár měsíců mám nepravidelnou menstruaci a pozoruji,že se mi občas dělají modřiny.Chtěla bych se zeptat čím by to mohlo být a jestli má s tím poruchy menstruačního cyklu něco společného. Děkuji

Odpověď odborníka:

Poruchy menstruačního cyklu a tvorba modřin spolu může i nemusí souviset. nepravidelná menstruace se objevuje obecně v důsledku různých hormonálních výkyvů nebo poruch, může se objevit při poruše štítné žlázy, při stresu, při hubnutí, v rámci dlouhodobého onemocnění (gynekologického i negynekologického).. Doporučuji proto určitě informovat Vašeho gynekologa, který v první řadě vyšetří možné gynekologické příčiny a případně rovnou zahájí léčbu, bude-li to potřeba.
Modřiny se ve zvýšené míře obecně tvoří při poruchách krevní srážlivosti (tj.destičkových poruchách, poruchách kaskády srážlivosti, kde může porucha vzniknout jak třeba nedostatkem vitamínu K, tak třeba při hladovění, kdy chybí více stavebních složek důležitých pro krevní srážlivost, nebo může být porucha srážlivosti navozená některými léky, a to i volně prodejnými, nebo se může jednat o nějakou jinou než destičkovou poruchu/poruchu krvetvorby..), při poruchách cévní stěny ( např. "zvýšená fragilita kapilár", objevuje se např. při nedostatku vitamínu C, extrémem je kritický nedostatek vit. C se vznikem kurdějí provázeným závažným krvácením do tkání). takže pokud máte jakékoli obavy či pochybnosti ohledně modřin, je třeba vyhledat Vašeho praktika, aby to blíže vyšetřil, neboť příčin může být mnoho, včetně potenciálně závažných. Praktika také informujte o nepravidelné menstruaci, aby to mohl vzít v potaz spolu s modřinami.

MUDr. Magdalena Žáková
MUDr. Magdalena Žáková

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: