Posouzení vhodnosti užívání kombinace léků

Chtěl jsem se zeptat jestli existuje-li nějaký odborník, specialista, který by byl schopen u pacienta, který pravidelně užívá 10 různých léků zhodnotit celou situaci a případně některé léky vyřadit respektive posoudit jestli si neodporují navzájem, neruší si účinky a neberou-li se zbytečně a ve finále nepoškozují samotného pacienta. Jedná se o pacienta nad 80 let. Myslím si, že mladý organismus by měl problém vstřebat všechny vedlejší účinky, natož organismus starého člověka.

Odpověď odborníka:

Adame, k posouzení nutnosti užívání všech léků ev. nevhodnosti kombinace léků bych doporučovala konzultovat s odborníkem, který léčbu nasadil, v případě starších pacientů se většinou jedná o internistu či kardiologa. Existuje i program, který určí nevhodné kombinace léků, tento program běžně užívají praktičtí lékaři, proto by bylo možné konzultovat tuto situaci i s ošetřujícím praktickým lékařem. Přeji Vám pěkný večer.

MUDr. Markéta Pražáková, Ph.D.
MUDr. Markéta Pražáková, Ph.D.

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka, Kralupy nad Vltavou

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x