Předpis léků

Je možné si v tomto státě koupit lék, který je asi hodně drahý (lékaři ho označuj jako "lék druhé linie" nebo tak nějak). Radě ji na jeho použití vymysleli těžko prostupná kritéria použití, aby jich mohli předepisovat co nejméně a tak šetřili náklady na léčbu. A lze nějak zjistit ceny léků ? Mám na mysli léky na roztroušenou sklerozu. Za odpověď moc děkuji.

Odpověď odborníka:

Legálně si tento lék bez lékařského předpisu koupit nemůžete. Pokud byste si jej snažil opatřit nelegální cestou, s největší pravděpodobností byste dostal něco s nejistým složením nebo v nejlepším případě jen neúčinného. Nejlepší by bylo poradit se s Vaším neurologem, zda pro Vás představuje léčba, o níž máte zájem, vhodnou alternativu. Existují případy,kdy si nemocní zaplatili léčbu sami, pokud na ni neměli nárok ze zdravotního pojištění. Nutné je ale předem zjistit, zda je tento lék vhodný a bezpečný, některé nové léky užívané k léčbě roztroušené sklerózy mají i značná rizika (například infekční komplikace). Úhradu léčiv nestanovují lékaři, hlavní roli hraje v otázce úhrad hraje Státní ústav pro kontrolu léčiv a zdravotní pojišťovna. Například - velmi rádi bychom předepisovali již jen nové léky užívané k "ředění krve" při srdečních arytmiích - mají řadu výhod, nemusí se kontrolovat jejich efekt a podobně. Bohužel to není možné, protože jsou zatím velmi drahé, a tak je možné je předepsat jen v případě, že nefunguje nebo není možná standardní (ale také účinná) léčba. Cenu léčiv zjistíte zde (pod odkazem pro příklad lék na RS): http://www.olecich.cz/modules/medication/detail.php?code=0027184&tab=prices (případně www.olecich.cz), tam jsou uvedeny i podmínky, za nichž bude Vaše léčba hrazena pojišťovnou.

MUDr. Jan Vachek
MUDr. Jan Vachek

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Klinika nefrologie VFN a Klatovská nemocnice, a.s., interní oddělení

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Bolest zad nepodceňujte – může jít o vážný problém
Články: Bolest zad nepodceňujte – může jít o vážný problém
Stává se vám často, že vás...
Varikokéla, ryze mužský problém
Články: Varikokéla, ryze mužský problém
V podstatě se jedná o...
Čemu se říká „tenisový loket“?
Články: Čemu se říká „tenisový loket“?
Entezopatie je nedokrevnost...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Varikokéla – mužská příčina neplodnosti
Články: Varikokéla – mužská příčina neplodnosti
Jedná se o rozšíření žil...
Angína
Články: Angína
Angína je akutní zánět...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x