Přenos kojením lymské boereliozy a klíštové meningoencefalitidy

Je možné, aby se případná infekce od infikovaného klíštěte přenesla do mateřského mléka, a pak se nakazilo dítě od matky prostřednictvím kojení? Klíště jsem uschovala. Má smysl jej posílat na rozbor? Pokud je klíště infikované, nemusí snad ke vzniku nemoci dojít ve všech případech. Nebo se nějak preventivně léčí? Doporučujete? Stále kojím, ale dětem už jsou 2 roky, případně mohu ukončit kojení. Díky.

Odpověď odborníka:

Lenko, děkuji za zajímavý dotaz. V případě klíštěte se obáváme 2 chorob, které by klíště mohlo přenášet, poté tedy infikovat matku a ta teoreticky při nákaze nakazit dítě kojením. V případě Lymeské boreliozy se udává, že tato choroba kojením přenosná není, v případě té druhé, tedy Klíštové meningoencefalitidy bohužel ano. Klíště jistě na rozbor poslat můžete, pak budete mít úplnou jistotu, ano , je pravda, že i když je klíště nakaženo, nemusí u člověka ona infekce propuknout, záleží na konkr. stavu imunity, na množství protilátek, na případném předchozím očkování.
Máte nějaké stopy začervenání, např. červené kolečko v místě kousnutí klíštětem? Máte nějaké celkové příznaky onemocnění, např. počínající chřipku? Jak je to dlouho, co došlo k přisátí klíštěte?
Přeji Vám, at se o infikované klíště nejedná a Vy i Vaše děti jste zdraví, napříště doporučím očkování proti Klíštové meningoencefalitidě, s pozdravem, K. Jiříčková.

MUDr. Kristýna Jiříčková
MUDr. Kristýna Jiříčková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Monse spol, s.r.o.

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: