Preventivní prohlídky

Chtěla bych se zeptat na jaké další preventivní prohlídky a vyšetření mám zdarma nárok a jak často. Je mi 33 let. Chodím 1x za rok na gynekologii - cytologie a vyšetření prsou a 2x ročně na preventivní prohlídku k zubaři.

Odpověď odborníka:

Dále je vám hrazena i celková preventivní prohlídka u Vašeho praktického lékaře 1x za 2 roky. Její pevnou součástí je celkové tělesné vyšetření, změření tlaku, orientační vyšetření sluchu a zraku, orientační vyšetření moči, vyšetření cholesterolu a cukru (pokud jste ho neměla nedávno provedeno a výsledek v pořádku). Nad 40 let EKG, od 45 let pak pravidelně mammografie (pokud Vás na ní nepošle gynekolog) a nad 50 let také vyšetření zaměřená na včasný záchyt karcinomu tlustého střeva - test na skryté krvácení do stolice nebo kolonoskopie. Také oveření proběhlých očkování a doporučení dalších pro Vás vhodných vakcín, pokud byste měla zájem. Především je to ale příležitost pro rozhovor s lékařem o jakýchkoliv vašich zdravotních potížích - podle toho je pak možné se cíleněji zaměřit na dovyšetření některých stavů a také se domluvit, co je potřeba pečlivěji sledovat třeba i na základě údajů o onemocněních vyskytujících se ve Vaší rodině. Rozhodně tedy doporučuji tyto prohlídky nezanedbávat.

MUDr. Aleš Ducháček
MUDr. Aleš Ducháček

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktický lékař, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
EMG
Články: EMG
Elektromyografie (EMG) je...
Zácpa
Články: Zácpa
Pojmem zácpa označujeme...
Dětské astma možná více souvisí s virovými infekcemi než s alergií
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x