Problém s nízkou váhou

Potřebuji poradit. Je mi 19 let, mám asi 164 cm (odhadem). Dobře, víceméně i pravidelně jím, udržuji se fyzicky, a přesto neustále hubnu. V tuto chvíli mám 46.7 kg, nevím, jak dál, a trápí mě to. Přesto anorexie nebyla potvrzena. Děkuji za odpověď. Martin

Odpověď odborníka:

Pokud nejsou problémy s příjmem potravy, bylo by vhodné pátrat jinde. Samozřejmě je možné udělat i hormonální vyšetření. K tomu jsou důležité informace jako: jak rostete, jak probíhá pubertální tělesný vývoj (zejm. ochlupení, vnější genitál a jeho funkčnost, event. růst prsou, tzv. gynekomastie..). Jaký máte denní příjem a výdej tekutin. Jestli se neobjevují nějaké kožní změny - tmavnutí jízev, či záhybů, tmavé skvrny na sliznicích, např. v ústech. Jak funguje štítná žláza.
Důležité je samozřejmě vyloučit i některé interní nemoci, zejména poruchy vstřebávání živin ve střevech (jestli nemáte např céliakii), či jiné nemoci zažívacího traktu.
Obecně je důležité, jestli k tomu hubnutí na sobě nepozorujete i nadměrnou únavu, nebo jiné obtíže.
Obávám se, že příčin může být spousta a budete to muset řešit zejména s praktickým lékařem, který by se měl odrazit od základního laboratorního vyšetření krve a Vašich obtíží a dle toho Vás následně doporučit k dalším specialistům.
Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: