Problém vyjadřování

Chtěl bych se zeptat na problém kterým trpím prakticky už od dětství a to že se neumím moc vyjadřovat. Zkrátka když chci říci nějaké slovo tak ho občas nemohu vyslovit. Trvá mi vždy průměrně 5 sekund než ho vyslovím. Nejvíce mám tento problém v cizí společnosti. Občas mi dělá i problém se představit. Mohu se tedy zeptat co to je vůbec za problém a zda s tím jde něco dělat ? Děkuji

Odpověď odborníka:

Jakube,

to, co opisujete, vypadá jako zajíkání se neboli koktavost. Jde o potíž, která se projevuje asi u 1% lidí a asi 4x častěji u mužů než u žen. Ke vzniku zajíkávání přispívá dědičnost (cca 60% těch, co se zajíkávají, má v rodině někoho, kdo to dělá taky), pak vývoj v dětství (brzký nebo pozdní mluvení apod.), mírně odlišná stavba některých center v mozku a i rodinné a sociální prostředí (třeba vysoké nároky na výkon nebo rychlý životní styl).

Vznik zajíkávání je ovšem jedna věc, a to, že se u Vás udržuje dodnes, může mít nějakou jinou, třeba i "menší", příčinu. Stejně tak zajíkávání neznamená, že byste byl náchylnější na psychické problémy. Mimochodem zajíkaval se i Winston Churchill, Marilyn Monroe, nebo král George VI - viděl jste o něm krásný oskarový film "Králova řeč"?

Zajíkání se nedá odstranit ze dne na den, ale časem a cvikem se dá podstatně zlepšit. Pomoct Vám může specializovaný lékař - logoped, nebo se časem můžete obrátit i na psychologa. A jestli čtete i v angličtině, můžete si vyhledat víc informací na internetu pomocí hesla "stuttering". Přeji Vám hodně zdaru a spokojenosti se sebou samým.

Vladimír Marček, Ph.D.
Vladimír Marček, Ph.D.

Specializace: Psychologie
Pracoviště: Psychologické služby, Brno

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: