Problémy s chováním tchána

Dobrý den, máme opakované problémy s chováním tchána. Trpí náhlými výbuchy vzteku. Většinou kvůli úplným maličkostem - jako jsou otevřená dvířka od mikrovlnky, nezhasnuté světlo apod. Zničeho nic se strašně rozčílí, začne členům rodiny nadávat a vyhazovat je z domu. Za půl hodiny ho to přejde a dělá jako by nic. Pokud jde o nás dospělé, my se stím nějak vyrovnáme, horší je, že už obětmi jeho záchvatů jsou i vnučky - mé dcery. Starší dcera to nese obzvlášť těžce - je hodně citlivá, brečí, nechce tam jezdit, je na mě hodně citové vázaná - je jí 8 let. Zrovna včera tam byly dcery na hlídání. My jsme jeli s manželem do divadla. Když jsme přijeli, dcery k nám běžely, vítaly nás, starší dcera mně říkala, že je ráda, že už jsem přijela. To u tchána vyvolalo výbuch vzteku a rozkřičel se na ní, že má táhnout domů a už tam nemá nikdy jezdit. Dcera hrozně brečela až z toho zvracela. Doma mně řekla, že o mně děda říká šeredné věci, že říká, že já nic doma nedělám, že jsem líná a že ji stejně nemám ráda. A jak jsme byli v divadle, že jí řekl, že ji tam necháme a už se pro ni nikdy nevrátíme. Je takový už hodně dlouho, ale stupňuje se to. Všem ostatním kolem sebe závidí - sousedom, že jedou na dovolenou, jiní, že si koupili auto - neustále má špatnou náladu, všichni dělají všechno špatně, každému něco vyčítá. Žije s manželkou. Ta mu radši ve všem vyhoví, ve všem ustoupí, aby měla alespoň trochu klid. Nevím, jak situaci řešit. Zřejmě má tchán nějakou psychickou poruchu, ale co s tím? On si ji sám nepřizná. Já to nechci řešit tak, že se přestaneme stýkat a děti tak přijdou o dědu a o babičku, ale on je takhle psychicky týrá, tak co s tím?

Odpověď odborníka:

Dobrý den. Vaše situace je opravdu mimořádně náročná. Velmi si vážím Vaší citlivosti vůči druhým, vlastně se dokážete skvěle vživat do vidění světa očima dcer, ale také tchána samotného. Rozhodně by měl podstoupit lékařské vyšetření /nejen psychiatrické- je nutné vyloučit také povahové změny vzniklé druhotně při tělesném onemocnění!/ Jenže- přimět člověka, který potřebu změny ve svém životě necítí, k takovému kroku- to je opravdový oříšek. Lékař smí proti vůli pacienta postupovat v krajních případech, současné legislativní změny v tomto smyslu situaci příliš nezjednodušují. Takže- co Vám zbývá? Tchán problém necítí, Vy ano. Pokuste se využít jeho přátel, nevím, zda jste vlastně někdy otevřeně o jeho způsobech jednání s druhými hovořili s ním samotným? Psychiatrická centra Vám mohou nabídnout rodinnou terapii, a to i za účasti jen části rodiny- tento krok by pomohl Vašim dcerám, dokázal by je chránit před traumatisací tím, že by se s nimi o atmosféře komunikovalo, mohly by se samy vyjádřit..

MUDr. Barbora Heřmanská
MUDr. Barbora Heřmanská

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
15 rad pro boj se závislostí u blízkého člověka
Články: 15 rad pro boj se závislostí u blízkého člověka
Rozvrácená rodina nebo...
Kuřecí kolagen uleví bolavým kloubům
Články: Kuřecí kolagen uleví bolavým kloubům
Kuřecí kolagen může...
Bolí váš nohy? Můžete mít nemocné srdce!
Články: Bolí váš nohy? Můžete mít nemocné srdce!
Bolest nohou. Nejčastěji si...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Střevní záněty: jak se poprat s plynatostí a nadýmáním
Vyšetření štítné žlázy
Články: Vyšetření štítné žlázy
Vyšetření štítné žlázy je...
Pro nemocná játra je tabu alkohol i smažený řízek
Články: Pro nemocná játra je tabu alkohol i smažený řízek
Chronický zánět jater, tedy...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Chřipka a kojení
Články: Chřipka a kojení
Pomalu nastává období, kdy...
Praktický průvodce dětským očkováním
Články: Praktický průvodce dětským očkováním
Očkování je jeden z...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x