Problémy související se skoliózou

Jemi 23 let a mám potíže související se skoliózou zad. Tu mám v bederní části zad, kdy má pánev sklon vlevo. V důsledku toho mám bolesti při chůzi a dalších pohybových aktivitách uvnitř levé části pánve. Doporučeno mě bylo rehabilitační cvičení a plavání. Bolest však stále trvá, po cvičení se mě sice na pár hodin uleví a je to lepší, ovšem později opět pociťuji bolest. Bolestí v podobných místech trpěla má prababička a nyní i babička, u které si mysleli, že bolest vychází z páteře a až nyní zjistili, že má artrózu kyčelního kloubu v třetím stadiu. Následně jsem se dočetl, že artróza může být dědičná. Chtěl jsem se tedy zeptat nemohl bych mít artrózu také?

Odpověď odborníka:

Neuvedla jste typ skoliozy a úhly skoliozy podle Cobba.
Jste relativně na artrozu mladá, ta se nedědí, objevuje se sklon k jejímu vzniku, jistě na její vznik nepříznivě působí přetížení, změna osy pateře.
V tomto směru budete muset dobře s ortopedem spolupracovat ve vybalancování polohy pateře, vhodné pokračovat v reehabilitační péči ve snaze k posílení svalového korsetu, aby svalstvo pomohlo pateři udržovat co nejvíce fysiologickou polohu.
Pohyb v bazénu, rehabilitační ústav, lázně, moře.
Kontroly na ortopedii pravidelně. Kýčle nepřetěžovat, cvičení pateře a kýčlí, pletence pánevního s odlehčením.
Zhodnotit mineralogram, hladinu vápníku, hořčíku. Funkce žlaz s vnitřní sekrecí na endokrinologii.

MUDr. Milan Navrátil
MUDr. Milan Navrátil

Specializace: Chirurgie a traumatologie
Pracoviště: Úrazová nemocnice v Brně

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: