Psychické obtíže

Dobrý den, než si vyhledám odbornou pomoc, chci se zeptat tady.V minulosti jsem žila ve špatných životních podmínkách.Moje maminka psychicky nemocná, léčí se u psychiatra, bratr závislý na drogách a také se léčí, mamči starší přítel alkoholik.Bylo těžké žít v této rodině bez pochopení, žádné soukromí a jen řev a schazování.Každý den jsem skoro brečela a jen ležela spala.Ztratila jsem vše.Jednoho dne jsem se rozhodla s tím něco udělat.Sehnala jsem si spolubydlícího.Poté jsem zjistila, že je to také gembler a chtěl se zabít.Do toho mamka chtěla spáchat sebevraždu.Teď už bydlím skoro 2 roky sama.Chodím do práce, starám se.Nicméně nemám absolutně žádnou chuť do života.Nějak nemá pro mě nic smys, význam.Necítím nic, jen úzkost,smutek a bolest.Jsem jak tělo bez duše.Nevíte co by mi pomohlo na začátek?Jsem mladá, ale hodně spím, protože u toho nemyslím a vstávám z nechutí, přemáhám se.Děkuji moc, Veronika

Odpověď odborníka:

Dobrý den, Veroniko, děkuji za důvěru, kterou jste projevila tím, že jste napsala. Hned v úvodu vás chci pochválit - jestli jsem správně pochopila, k odborníkovi se chystáte a teď si jen zjišťujete, co se s vámi děje. Prožila jste doposud nelehký život a víte o něm možná víc než mnohý váš vrstevník. píšete, že teď už bydlíte sama, pracujete a snažíte se starat. Přesto necítíte radost, hodně spíte a hledáte smysl života. Jste mladá a pro žádného mladého člověka není snadné najít se v životě. Období hledání smyslu života je vždycky těžkým obdobím. Ptáte se, co by vám pomohlo pro začátek- rozumím tomu tak než půjdete k odborníkovi.Podle toho, co popisujete je pro vás velmi těžké vyvíjet nějakou činnost. Ale tak,jak už jste se jednou ve svém životě rozhodla něco se svým životem udělat a odešla z domu, tak můžete i teď něco pro sebe udělat. Ve svém dotazu nezmiňujete, jestli máte nějaké koníčky, kamarády nebo přátele. Pokud ano,pak byste se mohla zaměřit právě na tyhle hodnoty. Vybrat si jeden koníček a pomalu se mu věnovat. Záměrně píšu pomalu, protože ve své situaci nemáte mnoho sil. Takže na sebe vůbec nespěchejte. Začněte kolem sebe pozorovat maličkosti, které se vám za ten den povedly- ale opravdu maličkosti (např.když se na někoho usmějete nebo se někdo usměje na vás, když ráno vstanete, když přijdete včas do práce apd- vlastně všechno, co považujete za samozřejmost, tak si toho všímejte). kupte si sešit a ty drobné radosti si zapisujte- uvidíte, že budete překvapená, že zažíváte i příjemné věci. To pro začátek úplně bohatě stačí. Co nejdříve se objednejte k odborníkovi a hlavně na sebe nespěchejte. A zkuste si sehnat knihu Nikdy není pozdě na šťastné dětství. Přeji vám hodně štěstí, jste odvážná mladá žena.

Mgr. Miroslava Hruboňová
Mgr. Miroslava Hruboňová

Specializace: Psychologie
Pracoviště: Psychologické poradenství Mgr. Miroslava Hruboňová

 
Líbí se vám odpověď?
-2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Další tipy pro zlepšení psychického stavu | Od: Mgr. Lada Skulilová | 5.8.2016 09:58
Veroniko, je jasné, že nepříznivé zážitky z Vaší minulosti mají dosud vliv na Vaše současné prožívání. "Vypěstovaná" úzkost, smutek a bolest, které jste pravděpodobně zažívala po dlouhou dobu, stále přetrvávají, i když jejich zdroj už pominul. Nejvhodnějším postupem, jak toto řešit, je regresní terapie, s jejíž pomocí se dá vliv minulosti trvale odstranit. Vypořádáte se se starými ranami a osvobodíte se z prožitého trápení, které zatím v podvědomí stále působí. Pak naleznete klid, vnitřní vyrovnanost a novou radost ze života. Celý proces je zde vhodné podpořit také alternativní sebeléčbou pomocí tzv. autopatie. Více informací o uvedených postupech najdete na internetu nebo se můžete obrátit přímo na mě. Přeji Vám hodně úspěchů na Vaší cestě. Mgr. Lada Skulilová, psycholožka, terapeutka (kontakt na http://www.ulekare.cz/kdo-na-dotazy-odpovida)
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Pravidelné říhání Chtěla bych se zeptat, už cca 10 let trpím něčím neobvyklým...
  • Mandlové čepy Potřebovala bych poradit co to může být, přítel se mi přiznal že...
  • Diskopatie páteře Moc prosím o radu, jak se zbavit bolestí krční páteře,popř...
  • Zrychlený tep, slabý puls Ráda bych se zeptala na jeden problém, který mě už...
  • Hpv vir u muže Před 8 dny jsem podstoupila konizaci děložního čípku.HSIL III...
  • Svrab Asi týden jsem měla na kůži svědivé pupínky, na kožím mi paní doktorka...
 
Naposledy čtené: