Pupínek na ruce

Rad bych zeptal ohledně pupinku.Asi před rokem se mi na ruce udělal pupinek, akné. Nešel ale vymacknout cely a ztratil se pod kůži. Věděl sem, ze tam je ale ničemu mi to nevadilo. Během práce sem se praštil do ruky a cítil sem takové lupnuti toho pupinku, asi praskl a pak asi stoupl ke kůži. Ta kůže je na tom pupinku jemná. Ničemu mi to nevadí, jen jestli to není nějak nebezpečné.

Odpověď odborníka:

"aknózní hmota pupínku" se může někdy jaksi zanořit hlouběji do pokožky, tam se opouzdřit a dlouho tam takto přetrvávat, třeba i celý život. Většinou se však zvětšuje. Může se nakonec provalit na povrch, nebo dříve než se tak stane, pacient přijde a nechá si ho chirurgicky odstranit. Nebezpečné to není, může to však být obtěžující či nevzhledné.
Ve vašem případě se domnívám, že při úrazu došlo k poškození tohoto opouzdření a hmota se provalila do podkoží, blíže k povrchu. Pokud si troufáte, pokožka je na povrchu tenká, můžete si pupínek odezinfikovat, vzít si nějakou jehličku, špendlík či něco ostrého (také to odezinfikovat) a zkusit pupínek propíchnout a hmotu vymačkat - pokud možno všechnu (poté opět odezinfikovat, přelepit a nechat zahojit).Pokud si netroufáte, nebo by to nešlo provést, navštivte svého praktického lékaře. Stejně tak, pokud by se okolí zanítilo (bylo červené, teplejší, opuchlé), opět vyhledejte vašeho praktického lékaře.
S pozdravem, MUDr. Gottvaldová

kpt.MUDr. Denisa Gottvaldová
kpt.MUDr. Denisa Gottvaldová

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Centrum ambulantní zdravotní péče, ÚVN-VFN Praha

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: