Referenční meze

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to přesně s referenčními mezemi při laboratorních testech krve. Chodím pravidelně na testy na dvě různá místa, a posílají je do dvou různých laboratoří a někdy se stane, že mi naměří například CRP 6,9 a jeden doktor říká že jsem v normě, protože laboratoř má referenční mez 0-7,5 a druhý doktor mi hlásí že mám hodnoty zvýšené, protože u něj mají ref. meze 0-5, přičemž ale jednotky jsou naprosto stejné (mg/l), takže jak můžu být v normě a zároveň i mimo normu? Moc mi to nedává smysl, to samé mám i u několika dalších hodnot, a i když chápu že jsou to hraniční hodnoty a nic moc to pro mě neznamená, tak mi jde spíš o ten princip toho měření. Přece pokud je někde povolená rychlost do 50km/h (horní mez) a přijede tam auto ze zahraničí které má tachometr v mílích za hodinu, tak pro něj ta 50ka platit nebude, protože má na něm jiné jednotky a tedy i nižší maximální povolenou rychlost, jenže v tomto případě jsou jednotky stejné. Děkuji předem za vysvětlení.

Odpověď odborníka:

Referenční meze krevních testů jsou určeny specificky dle podmínek každé laboratoře. Pokud budu konkrétní na případu uvedeného CRP, pak rozdíl hodnot dvou různých laboratořích dosahující jednotek nehraje žádnou roli, v globále jsou uvedené výsledky prakticky totožné. Každý výsledek krevních testů se musí vždy zasadit do kontextu celého případu, nikdy se výsledky krevních testů nehodnotí izolovaně bez ohledu na klinický stav pacienta.

MUDr. Miroslava Stará
MUDr. Miroslava Stará

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Havlíčkův Brod, Nemocnice Havlíčkův Brod, interní oddělení

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Referenční x Hraniční Meze | Od: Jan Bumba | 27.4.2016 15:47
Prosím neplést si referenční a hraniční meze!

Pro zdravotnické laboratoře jsou referenční meze definovány v ČSN EN ISO 15189 - Zdravotnické laboratoře - Zvláštní požadavky na kvalitu a způsobilost, kapitola 3 Termíny a definice, bod. 3.3.

Velmi dobré vysvětlení co jsou to referenční meze je uvedeno např. zde: http://www.labtestsonline.cz/understanding/referencni_hodnoty.html

Oproti tomu hraniční mez (anglicky "cut-off"), je skutečně hodnota odvislá od konkrétního testu, který provádí laboratoř, vč. případné nejistoty měření.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: