Reflux

  • Dotaz od: Alena Stárková
  • Publikováno: 2.6.2014
  • uLékaře.cz

Paní doktorko, prosím o radu. Syn (18.5 2010) má potvrzený reflux. Potvrzen ze sona a z krve. Nemá problémy tipu pálení žáhy, ani ublinkávání...nic takového. Problémem jsou opakované laringitýdy a kašel. Jak nám pan doktor řekl, je to běžné u této nemoci. Syna jsem nedala do školky, protože jakmile je s více dětmi, tak je hned nemocen a má kašel, hleny, laringitýdu. Jednou dokonce zápal plic. Nemoc nastupuje vždy na podzim a končí až s teplým jarem. Když je léto a sucho tak je zdravý. Jinak je to zdravé a prosperující dítě. Můj dotaz je takový. Bylo mi řečeno, že by se to mělo kolem 7 roku zlepšit. Pan doktor mi pro Adama dal Ecobec. Já jsem ho tenkrát nedala, protože se mi kortikoidy zdají příliš drsné. Ted jsem se dočetla, že kortikoidy tipu inhalace nejsou až takový dryák. Je to tak? Mohu mu tento lék dávat? A to i když jsou mu teprve 4 roky. Mám mu ten lék dávat i ted v létě, když nemá kašel???? Vím už jak se přesně zachovat, když má kašel nebo když začíná laringitýda. Mám pro něj připravené léky co potřebuje... Tento Ecobec léčí reflux? Je ještě jiná možnost jak léčit a předcházet laringitýdám a kašli? Je to na hlavu brát syna z kolektivu na tolik měsíců. Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, a strašně moc Vám děkuji za odpověd. Prosím napište mi svůj názor. Bydlíme na vesnici a nemáme tu moc možností s výběrem lékařů. Chci pro syna to nejlepší a pan doktor nám toho tady bohužel moc nevysvětlí. Hezký den paní doktorko. Alena Stárková1w

Odpověď odborníka:

Po nástupu do kolektivu je celkem běžné, že jsoi děti často nemocné, musejí se promořit, vytvořit si imunitu. Při refluxu ale sehrává roli i to, že může dítěti vybíhat "kyselina" do jícnu, někdy až do průdušek, oslabí sliznici dýchacích cest a projeví se to kašlem, zahleněním.... Lehce nasedne další zánět. Pokud je Váš syn nemocný v určitých měsícech, bylo by dobré pomýšlet na alergologické vyšetření. Ecobec je inhal. kotitikoid, užívaný především k léčbě astmatu, ale dává se i někdy rátkodobě po zánětech průdušek. Jeho největším kladem je protizánětlivý účinek přímo na sliznici dýchacích cest. Neléčí však reflux, pouze zmírní jeho následky, potřeba je řešit reflux - a to v první řadě režimovými opatřeními - pozor na sladkosti, smažené a uzené, ale i sladké mléko, nechodit spát po jídle, mít výš pod hlavou.
Co se dýchacích cest a recidivujících infekcí týče - vydržte - uvidíte, že když bude chlapeček větší, bude i nemocí míň. Je ideální, pokud můžete po nemoci nechat dítě na doléčení doma delší dobu, děláte to nejlepší pro své dítě. Na podzim skuste Imunoglukan, nebo ještě i vyšetření na ORL - jak vypadá nosní mandle?
Hezké letní dny bez nemocí.

MUDr. Andrea Marčíková Vitkovská
MUDr. Andrea Marčíková Vitkovská

Specializace: Pneumologie
Pracoviště: privátní ambulance TRN Kroměříž

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: