Riziko onkologického onemocnění

Chtěla bych se zeptat zda je rakovina dědičná. Slyšela jsem, že je i není a upřímně mám strach. Je mi 20let před měsícem mi zemřela maminka na rakovinu kosti - osteosarcom, mám babička v současnosti umírá na leukemii. Můj děda zemřel před 12 lety na rakovinu pobřišnice má druhá babička zemřela před 14 lety na rakovinu střev a mého druhého dědu jsem neměla šanci ani poznat protože zemřel dříve než jsem se narodila na rakovinu plic. Můj táta měl asi před 4 roky nezhoubný nádor v krku. Upřímně se už začínám bát i o sebe. Byla jsem u praktického lékaře a ten mi řekl, že mi to nikdo nemůže ani potvrdit ani vyloučit. Je něco co mohu udělat, abych se rakovině vyhnula? A mohu ji zdědit či k ní mít předpoklady? Děkuji a přeji hezký den Zdenka

Odpověď odborníka:

Zdenko,
jak už vás informoval váš lékař, přesnou informaci o tom, jakou šanci máte dostat či nedostat některou z forem rakoviny, vám nikdo nedá. Zcela obecně se udává pouze zvýšené riziko u pacientů, kteří stejně jako vy mají v rodině tak velkou zátěž.
Co můžete udělat je žít zdravě, dostatečně sportovat, jíst racionálně, nekouřit a účastnit se všech preventivních programů a vyšetření, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění a hlavně se nestresovat, jelikož stres je často induktor velkého množství nemocí včetně těch onkologických.
S pozdravem

MUDr. Jiří Martinů
MUDr. Jiří Martinů

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Olomouc

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: