Sedimentace a autoimunita

Žádám o radu. Mám již přes 4 roky zvýšenou sedimentaci (po mononukleoze). Měla jsem vzápětí několikeré angíny z čehož jsem si vypěstovala autoimunitní protilátky. Doktorka imunoložka v Praze mi diagnostikovala (asi) Sicca Sjögrenuv syndrom. Těžko se s ní ale komunikuje, když neodpovídá... Problém spočívá v tom, že jsem stále unavená i když se vyspím třeba 8 hodin. Sedimentační hodnoty se pohybují kolem hodnot 40/75 a já si myslím že jsem unavená především z rychlého usedání erytrocitů. Lze to nějak upravit? Stravou, klidem (ačkoli už teď v podstatě nic nedělám a stejnak jsem po dni ve škole vyřízená), pohybem nebo něčím takovým? Je to spojeno s autoimunitou nebo by to mohl být náznak něčeho horšího? Je mi teprve 19 a tak s tím chci něco dělat, dokud to jde :) Děkuji předem za odpověď

Odpověď odborníka:

Někteří pacienti mají zvýšenou sedimentaci a konkrétní příčina se nanajde. Vždy je důležité hodnotu sedimentace hodnot s dalšími laboratorními parametry - krevní obraz, CRP, hladina autoprotilátek.
Pacinenty s vysokou sedimentací vždy odesílám na ORL, gynekologické, stomatologické vyšetření + kultivace moče, aby se vyloučil případný zdroj infekce.
Hodnota může být zvýšená také v rámci autoimuntiního onemocnění. Pokud by únava přetrvávala a objevily se další autoprotilátky , doplnila bych ještě vyšetření na revmatologii.

MUDr. Marcela Vorlíčková
MUDr. Marcela Vorlíčková

Specializace: Alergologie a klinická imunologie
Pracoviště: Immunia spol. s.r.o – Centrum prevence a léčby alergií a poruch imunity

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: