Sjogrenův syndrom,systémový lupus a těhotenství

Dobrý den, mám dotaz ohledně těhotenství mojí dcery, která má onemocnění Sjogrenův syndrom a systémový lupus, který byl u ní diagnotikován před 15 lety.Nyní má 30 let a chtěla by mít dítě. Můžete mi, prosím, sdělit, zda je možné s tímto onemocněním mít zdravé dítě nebo jaká je prognoza u těchto pacientek v souvislosti s těhotenstvím a riziky, týkajícími se jak jí, tak jejího dítěte. Děkuji

Odpověď odborníka:

Dobrý den. Obojí jsou závažné diagnozy. Fertilita žen se systémovým lupusem je stejná jako u zdravých, nicméně těhotenství je velkou zátěží a může vést ke vzplanutí akutní ataky nemoci a také k výskytu dalších komplikací jako je například preeklampsie. Doporučuje se aby onemocnění bylo v remisi a ledvinné funkce v pořádku alespoň 6 měsíců před otěhotněním. Je zde také riziko vzniku lupusu u plodu. Další rizikové období, kdy může dojít ke zhoršení onemocnění jsou první měsíce po porodu.

MUDr. Jaroslav Čupera
MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: Intenzivní medicína
Pracoviště: ARO Nemocnice Ivančice

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
těhotenství | Od: agata | 24.4.2015 09:35
Dobrý den, ano, je to tak, ale není potřeba mít strach otěhotnět, třeba dodržet výše uvedené podmínky a pak HLAVNE!!!být sledována erudovanými odborníky. Vřele doporučuji dr Andelovou v UPMD v Podolí, stará se o tyto pacienty s lupusem i SS a má velké zkušenosti, kromě velice lidskeho přístupu. Jinak navštivte pro další informace moje stránky www.lupusinky.estranky.cz, je tam celá sekce o těhotenství, přeji hezky den.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: