Snížená funkce štítné žlázy

Dobrý den, paní doktorko, prosím Vás o konzultaci následujících endokr. výsledků: fT4 13,4; TSH: 6,545; Ca: 2,31; antiTGN: 857; antiTPO: 338,9, kortizol: 178. V roce 2008 jsem měla TSH 5,01, tedy v normě, nemůže jít například o nějaký výkyv v důsledku např. drastické diety apod.? Není možné, že bude výsledek třeba za rok zase v pořádku? Mám sice např. příznak padání vlasů, ale to už nejméně 6 let, což nemusí souviset se ŠŽ, když v r.2008 jsem měla hormony v pořádku (tehdy mi ale nedělali testy na protilátky, takže jejich tehdejší hodnoty neznám). Můj druhý dotaz se týká thyroxinu - podle aktuálních výsledků mám thyroxin v normě - je tedy nutné, abych tento hormon ještě dodávala tělu pomocí Euthyroxu 50 (startovací dávka 1/2 tbl denně). Nebo se nutnost dodávání tohoto hormonu určuje právě podle hladin protilátek? Předem Vám moc děkuji odpověď.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, Lucie, v případě pozitivních protilátek proti štítné žláze a tedy diagnoze autoimunitního onemocnění štítné žlázy je spíše nepravděpodobné, že by se funkce štítné žlázy znormalizovala. Autoimunitní postižení znamená, že je ve štítné žláze zánět...sice probíhající mírně bez místních i celkových příznaků zánětu tak, jak si většina z nás zánět představuje (horečka, zarudnutí, otok...), ale i tento pomalu probíhající proces se, když to řeknu laicky, hojí jizvou a jizva je vazivo, které není funkční. Takže důsledkem tohoto zánětu je postupný úbytek funkční tkáně štítné žlázy a tedy i pokles její funkce. Dávka Euthyroxu se stanovuje hlavně podle hladiny TSH, nikoliv podle hladiny fT4. Zvýšená hladina TSH (látky, která je produkována mozkem a řídí to, jak moc bude štítná žláza pracovat) je známkou, že štítná žláza nepracuje dost. Mozek zvýší vylučování TSH proto, aby donutil štítnou žlázu vyrábět více hormonu thyroxinu. Je to parametr, který se nemění ze dne na den a ve vztahu k diagnoze poruchy funkce štítné žlázy má mnohem vyšší výpovědní hodnotu, než cokoliv jiného stanovovaného v krvi.

MUDr. Martina Rosická, PhD.
MUDr. Martina Rosická, PhD.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: ENDOCARE s.r.o. (Endokrinologie a obezitologie)

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
štítná žláza | Od: Alena | 28.4.2014 17:25
Dobrý den,4.9.2013 jsem měla náles TSH 7,75 T4 volný12,4.Brala jsemEuthyrox 50 ug 1/2 ráno a po měsíci 1 a střídat s 1/2 tabletou. 8.1.2014 jsem měla hodnotyTSH 0,03 T4 volný22,5.Byla mi snížena dávka opět na 1/2 tablety.Dnes jsem byla znova na odbjerech a měla jsem hodnotyTSH 7,46 T4 volný 12.8 Chtěla bych se zeptat,co to znamená .Děkuji
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: