Srdeční frekvence zdravé ženy

Dobrý den, ráda bych věděla, kolik srdečních tepů za minutu má mít zdravá žena. Je mi 59 let a od mládí mám tep vyšší než mé kolegyně. 80 - 100 tepů/min. v klidu. Jinak nemám žádné problémy. (Obézní nejsem). Krevní tlak jsem vždycky měla dobrý. V mládí spíše nižší. Moje dcera (31 let) má stejný problém. Já jsem nikdy moc nesportovala, ale moje dcera sportuje hodně, sportovala i závodně. Slyšela jsem, že počet tepů může ovlivnit životnost srdce. Lidově řečeno: čím rychleji tepe, tím dříve dotepe. Ráda bych věděla, zda se to zakládá na pravdě a co se dá dělat. Mohlo by se jednat o vrozenou srdeční vadu? Za odpověď děkuji, Jana.

Odpověď odborníka:

Vážená paní Jano, přeji Vám dobrý den! Rychlost tepání srdce - tepová frekvence - je dosti individuální. Platí, že v čím lepším je organismus a srdce stavu, tím je tato frekvence nižší. Sportovci mívají tep významně nižší, naopak lidé obézní nebo s cukrovkou zase vyšší. 80 tepů za minutu je norma, 100 za minutu v klidu je hodně. Soudit, zdali je to na závadu, či jaká je příčina je zcela mimo možnosti této internetové virtuální konzultace. Srdce ale vydrží hodně a pokud jste jinak zdravá, samotná tepová frekvence v oblasti 80-100 Vás ani Vaše srdce neohrozí. Zvažte zařazení pravidelného pohybu (třeba rychlé chůze) do týdenního režimu. Možná procházky se psem?

 
Líbí se vám odpověď?
+17 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Mykóza penisu: Pohlavní nemoc to není, ale přehlížet ji se nevyplácí!
Hepatitida
Články: Hepatitida
Hepatitida, někdy nesprávně...
Když se rakovina rozšíří do kostí
Články: Když se rakovina rozšíří do kostí
Toto zhoubné onemocnění...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Zánět žil
Články: Zánět žil
Zánět žil, flebitida, se...
Ramsayův–Huntův syndrom: Když pásový opar postihne lícní nerv
Astmatici, vyzrajte na zimu
Články: Astmatici, vyzrajte na zimu
Bohužel ani zimní období...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x