Štípance od komárů

Roční syn je hodně poštípán od komárů. Kolem některých štípanců se udělaly cca po 3 dnech červené skvrny, podobné těm, co jsou u boreliozy. Navštívili jsme dnes dětskou lékařku, ta mu vzala krev a čekáme na výsledek. Ukážou testy už tak brzo případnou pozitivitu boreliozy? Paní doktorka je vždy velmi pečlivá, ale neměl dostat antibiotika hned? Přece jen je hodně malý, nechci nic zanedbat. Díky za odpověď!

Odpověď odborníka:

Martino, i když nelze u poštípaní komářem 100% boreliózu vyloučit, nejsou typickým vektorem přenosu u nás, jsou to klíšťata. Také to, že zarudnutí je na více místech, svědčí spíše pro zánět kůže v okolí poštípání. Erythema migrans, první projev časné boreliózy, je nejčastější formou a typickým projevem LB. Jedná se o červenou skvrnu vznikající v místě přisátí klíštěte většinou s odstupem 7-14 dnů (s hranicí 3-30 dnů). Dosahuje mnohdy značných rozměrů, pro jistou diagnózu by měl průměr erytému přesahovat 5 cm (u dětí může být menší) a měl by trvat alespoň 3 dny. Je ostře ohraničený s typickým šířením do periferie, homogenní nebo s výraznějším prstencovitým lemem a centrálním výbledem. Nebolí, někdy lehce svědí, kůže není horká ani nepálí. U menší části pacientů bývá vznik erytému provázen chřipkovými příznaky – únavou, malátností, bolestmi svalů a kloubů či hlavy, zvýšenou teplotou.
Diagnóza LB je výlučně klinická a opírá se o:
•přisátí klíštěte v anamnéze (není však podmínkou, více než polovina pacientů klíště nepozoruje) či údaj o pobytu v přírodě,
•časový odstup od přisátí klíštěte do vzniku erytému delší než 36 hodin,
•větší rozměry (obvykle nad 5 cm).

Od erythema migrans je třeba odlišit nespecifickou kožní reakci na přisátí hmyzu – tu pacient nachází mnohdy již v okamžiku přisátí nebo v prvních dvou dnech po něm, zarudnutí dosahuje výrazně menších rozměrů (do 3-5 cm), často svědí nebo je horké, někdy vystupuje nad úroveň kůže. Je homogenní bez centrálního výbledu. Spontánně vymizí ve většině případů během několika dnů.

V diferenciální diagnóze je třeba myslet také na erysipel a flegmónu, kožní mykózy, kontaktní dermatitidu.
Laboratorní vyšetření se v diagnostice erythema migrans rutinně neprovádí, výjimkou jsou klinicky nejasné stavy. Léčba se zahajuje na základě klinického zhodnocení a bez zbytečného odkladu. Po dobu 14 dnů se podává nejčastěji doxycyklin 200 mg denně (v jedné nebo ve dvou denních dávkách), u dětí nad 8 let 4 mg/kg a den, nejvýše 200mg na denně.
Pro sérologické vyšetření anti-borreliových protilátek platí, že protilátky se tvoří za 3-6 týdnů po nákaze, ipři negativitě prvního odběru a jasném klinickém obrazu LB, pro průkaz LB se provádí odběr druhého párového séra 3-4 týdny od přisátí klíštěte.
S pozdravem, MUDr. Veronika Horáková

MUDr. Veronika Horáková
MUDr. Veronika Horáková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Klinika pracovního lékařství a cestovní medicíny FNKV

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Známe bič na nadměrné pocení kdekoli na těle
Články: Známe bič na nadměrné pocení kdekoli na těle
Mnoho lidí si myslí, že...
Tři typy reakcí na hmyzí bodnutí: víte, co kdy dělat?
Články: Tři typy reakcí na hmyzí bodnutí: víte, co kdy dělat?
Rozkvetlá louka lákající k...
Salmonelóza
Články: Salmonelóza
Salmonelóza je infekční...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Naposledy čtené: