Štítná žláza

Prosím o radu: již třetím rokem se léčím na sníženou činnost štítné žlázy. Moje hodnoty před léčbou byly TSH 7,316, začala jsem brát Euthyrox 50 a za půl roku klesly hodnoty na 3,557. Pokračovala jsem v léčbě, za dalších půl roku hodnoty stouply na 4,773 a za nyní, za další rok opět na 7,874, i když léky beru pravidelně. Lékař mě nyní napsal vyšší dávku Euthyroxu 75 mg. Zdá se mě to divné, že nejprve lék zabral a hodnoty se snížili a pak, jako kdyby přestal účinkovat, se opět zvýšily. Mám obavy, zda je to správný postup a neměla jsem spíše změnit lék nebo podstoupit ještě jiné vyšetření. Byla jsem ještě na sonografii, kde je výsledek nyní o něco lepší než před rokem. Potíže se mi zhoršily, necítím se dobře, jsem nesmírně unavená a pomalá, přibírám na váze, mám deprese, je mi často nevolno. Na deprese beru léky také od psychiatra, ty nepomáhají a psychiatr tvrdí, že jsou moje potíže od štítné žlázy. Se štítnou žlázou docházím k internistovi a ten zase tvrdí, že moje potíže má léčit psychiatr, že je od štítné žlázy nemám. Přitom mi zvýšil dávku Euthyraxu a napsal, že mám neautoimunní hypothyreozu. Nevím, zda bych neměla sama jít na endokrinologii a jestli mohu bez doporučení? Tito dva lékaři si mě neustále přehazují jako horký brambor a mě je pořád hůř. Moc děkuji.

Odpověď odborníka:

Není to bohužel nijak neobvyklé, že se hormonální hladiny v čase mění k horšímu i přes medikamentózní léčbu. Na funkci štítné žlázy (jakožto i žláz a orgánů jiných) má vliv mnoho faktorů - stres, běžné nemoci, celková fyzická a psychická zátěž. Proto si také pacienty pravidelně zveme na kontroly, abychom tyto výkyvy zachytili a reagovali na ně úpravou léčby.
Deprese mohou být způsobené nedostatkem hormonů štítné žlázy - samozřejmě také nemusí. Souvislost by se podařilo nejlépe objasnit v případě dosažení normálních hormonálních hladin štítné žlázy. Buď by deprese ustoupily, nebo nikoliv. Pak by byly opravdu záležitostí psychiatra.
Pokud to kapacita ambulance dovolí, měla by Vás endokrinologie příjmou do péče i bez doporučení.
Držím palce.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: