Štítná žláza v těhotenství

Prosím o radu.3.1 2014 jsem si nechala(jako samoplatce) udělat testy na šž. Výsledky: T4 13.86pmol/l, T3 1.98nmol/l, Anti-Tg:142.71 IU/ml, Anti TPO: 7.85 IU/ml, prolaktin:9.33 ug/l. Říkali,že vše je v normě až na zvýšení těch protilátek. Pozoruji na sobě již před otěhotněním únavu a podrážděnost a zvýšené padání vlasů.Nyní jsem těhotná asi v 5tt(od data poslední menstruace 23.12.2013).V říjnu roku 2013 jsem v 7tt. potratila(zamlklé těh.) Myslíte že to zvýšení protilátek s tím mělo něco společného? Bojím se,aby se to neopakovalo. Již mám jedno dítě 2,5 let.Ke své gynekoložce se chystám kolem 10.2. Není to pozdě na řešení situace?Nerada bych něco zanedbala, ale taky tam nechci přijít moc brzo,kdy ještě nic neuvidí.Jinak se cítím dobře až na tu únavu a řidší stolici.Prosím o radu,jak bych měla postupovat a zdá brát nějaké vitamíny. Děkuji, Martina

Odpověď odborníka:

Obávám se, že nám chybí jeden velice důležitý parametr, a to TSH. Existuje několik studií, že i protilátky proti štítnici samotné mohou způsobit komplikace těhotenství, nicméně TSH potřebujeme k určení další terapie. Navíc, každá laboratoř může mít jiné normy pro protilátky, tudíž nemohu posoudit ani závažnost pozitivity protilátek. Hodnoty T4 a T3 jsou předpokládám volné frakce hormonů, tj free T4 a freeT3 (fT4, fT3.. může to být uvedeno různě).
S ohledem na již překonaný potrat bych doporučila návštěvu endokrinologa, a to co nejdříve (při objednání je potřeba zdůraznit těhotentví). Stanoví Vám kompletní soubor potřebných hormonů, udělá ultrazvuk štítnice, podle toho event nasadí hormony štítné žlázy.
Hned teď bych doporučila nasadit substituci jódem - 100-200ug denně (je přítomen ve většině těhotenských vitamínů, endokrinolog Vám může předepsat i jód čistý).
Moc držím palce.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: