Strach z práce

Nevím co už dělat. Je mi 21 let, po ukončení střední školy v 18 letech jsem ještě nepracoval na HPP. Sem tam zvládnu nějaké jednodušší brigády, ale pořád mám strach najít si práci na HPP. Dospělo to až k tomu, že jsem 3 roky nepracoval a i když jsem byl zapsán na ÚP, jednou jsem tam nepřišel, ze strachu, že mě pošlou někam, co nezvládnu, nebo se mi nebude líbit. Samozřejmě me vyhodili. Na zdravotním pojištění dlužím už asi 33 tisíc a i když jsem před týdnem měl možnost práce, druhý den jsem tam nepřišel, celou noc jsem nespal, třásl se, dělalo se mi špatně, až na zvracení. Tak je to ale vždy, vždy se mi den před něčím (ať už je to obyčejná návštěva lékaře, nebo právě ta práce/pohovor) dělá špatně, nemohu spát, třesu se.. Nevím už co dělat, ze strany rodiny to není lepší, nechápou mě, pouze mi jen neustále vyhrožují, že mě odepíšou a vyhodí z domova. Já bych rád pracoval, vím, že musím. Jenže vždycky se se začnu příšerně bát, že tu práci nezvládnu, že bude nepříjemný kolektiv, který mě mezi sebe nepřijme :( Nejsem spokojen ani sám ze sebou, vždy mám pocit, že mě ostatní nemají rádi a dívají se na mě skrz prsty.. Přestal jsem se bavit s lidma osobně, upřednostňuji jen email, nebo komunikaci přes internet, vždy když mám s někým mluvit osobně nebo po telefonu, tak to nezvládám, koktám, nevím co říkat, nebo dělám chyby ve výslovnosti (které jinak s lidma, které znám delší dobu nedělám).. Prosím, co mám dělat, jak se toho mám zbavit. Nejsem línej, ale už si opravdu nevím rady.

Odpověď odborníka:

Milý Tomáši,

rozumím potížím, které popisujete, často jsem se s podobnými reakcemi setkávala v kurzech pro nezaměstnané - nervozita a její somatické projevy při kontaktu s potenciálním zaměstnavatelem, při vstupu na praxi do firmy apod. Vámi popisované projevy na mne působí tak, že by bylo potřeba spolupráce s psychoterapeutem a čím dříve, tím lépe. Pokud jste ještě v evidenci ÚP, požádejte si o poradenský kurz. Sama jsem vedla 3 měsíční kurzy s obsahem - sebepoznání, řešení náročných životních situací, jak na pracovní pohovor atd. atd. Vzpomínám na 50letého pána, který 30 let nemusel mluvit s lidmi (pracoval pouze v noci a zcela sám, s nikým se nepotkával, bydlel na samotě) a pak přišel o práci, po 1 měsíci začal mluvit s kolegy v kurzu, po 3 měsících celý zářil a získal práci.

Často se stávalo, že lidé, když měli nastoupit do práce, dostali horečku - to jsem jim říkala: "o nic nejde, běžte do práce jako byste byli zdraví."

Uzavíráním se do sebe vše jen zhoršujete - kontaktujte psychoterapeuta, běžte na kurz mezi lidi, trénujte komunikaci. Soustřeďte se na to, co se Vám daří a radujte se s drobných komunikačních úspěchů.

Přeji brzkou změnu v postoji a v životě.

PhDr. Sylvie Navarová
PhDr. Sylvie Navarová

Specializace: Psychologie
Pracoviště: CETERAS - Centrum terapeutických služeb

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: