Střevní potíže během braní antibiotik-penicilinu

Dobry den. Je mi 15, momentálně mam anginu, no už skoro, ne, protože v krku mě už neboli, nemam ani horečku, necítím se nemocné, ale úplně zdrava jeste nejsem.. Taky jeste kdo by byl po 5dnech této nemoci.. :D Beru na to antibiotika tzv.penicilin 1500 už asi 4.den. Vcera mi začalo bolet bricho-střeva.. Bublat a tlačit.. Je to z těch antibiotik, že? K tem lekám jsem si koupila prášky na strevnu mikroflóru. Jak se zbavit toho průjmu/zacpy a bublání ve střevech..? Je to hrozne nepříjemný, pomozte.. Vim, ze mi něco pomůže driv, než mu odepisete, ale tak pro příště.. :) P.S. Mam jeste dotaz, ohledně memu tátovi. Když je doma, tak riha, má střevní problémy, atd. A když je někde v zahraničí, tak už má tyto problémy menší.. Je to psychikou, jídlem a nebo má spatne trávení? Dekuju předem za odpověď :)

Odpověď odborníka:

Vážená slečno Rebecco, užívání antibiotik ve většině případů vede k potlačení přirozené střevní flóry, a v důsledku toho k poruše rovnováhy mezi "hodnými" a "ošklivými" bakteriemi v zažívací trubici (dysmikrobii). Většinou se doporučuje užívat během ATB léčby a po ní různé léčivé přípravky obsahující laktobacily, aby se co nejdříve zažívací trubice osídlila těmi "hodnými" a trávení upravilo. V případě Vašeho otce se může jednat o syndrom dráždivého střeva, ale přesné určení příčiny jeho obtíží vyžaduje vyšetření v gastroenterologické ambulanci. S pozdravem, MH.

MUDr. Milan Hrubý
MUDr. Milan Hrubý

Specializace: Nefrologie
Pracoviště: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2, IV. Interní klinika, Ambulance nutriční podpory

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: