Suché rty

Je mi 19 a asi tři měsíce jsem v podstatě závislá na balzámech na rty. Používám konopný a pak eos. Mám neustále suche rty a to i když je snad každou půl hodinu natřu. Vím že mám oslabenou imunitu, ale je to už rok. Od té doby co jsem měla boreliózu a brala jsem dlouho antibiotika, ale i tak nevím jestli to s tím souvisí. Prosím o pomoc. Vůbec nevím čím to může být. Četla jsem, že to může být jídelníček. Ten můj nikdy nebyl zrovna nejzdravější, ale je pořád stejný tak si myslím že by se tento problém objevil dřív. Dekuji Lucka

Odpověď odborníka:

Suché rty mohou být způsobeny např. nedostatkem vitaminů skupiny B, popř. železa (ale to by bylo vhodné zjistit laboratorně- neléčila jste se někdy např. s chudokrevností? ).
Zkuste zařadit do jídelníčku více ovoce, zeleniny. A vyvarujte se dráždivých pokrmů (např. kořeněné či solené chipsy apod.). Také se vyvarujte nadměrné konzumace alkoholu (při tomto bývá často nedostatek vitaminů skupiny B).
V zimních měsících se obvykle potíže zhoršují, také časté střídání horka a zimy nález zhoršuje. Rty neolizujte (přinese krátkodobou úlevu, ale poté rty ještě více vysuší).
Z balzámů na rty vyzkoušejte nějaký s obsahem panthenolu (regeneruje). V létě používejte balzám s UV filtrem.
Pokud se stav nezlepší za cca 1-2 měsíce, bude vhodné navštívit lékaře- zkontrolovat krevní obraz, popř. železo, cukr v krvi).

MUDr. Barbora Barchánková
MUDr. Barbora Barchánková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka, Ústí nad Labem

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: