Svědění kůže

Zhruba týden mne zlobí silné nepříjemné svědění na nohou /od kolen po kotníky/, a asi 2 dny totéž na horní straně předloktí /včetně zápěstí/. Nemusím se škrábat, jakýkoli dotek způsobí, že mne svědění na malý moment přejde, vzápětí se ovšem vrací. Žádná vyrážka se neobjevila, na nohou mám ovšem trofické změny.

Odpověď odborníka:

Michaeli, příčin Vašeho problému může být řada, potřebovala by jsem řadu doplňujících informací aby jsem toto byla schopná posoudit. Obecně primární pruritus zahrnuje svědění bez průvodních kožních změn. Bývá přítomný u starších osob, senilní pruritus, se suchosti kůže při snížené bariérové funkci kůže se stárnutím, přispívat může i malhygiena, ale i používání naopak silných - výrazně odmašťujících - detergentů (sprchové gely).
Sekundární pruritus označuje svědění, které bývá u různých kožních nemocí, ekzémů, urtikárií, alergických reakcí a infekčních onemocnění, u psoriázy, napadení hmyzem, roztoči, parazity, plísněmi. Příčinou svědění můžou být i celkové příčiny, různé systémové onemocnění, ledvinné selhání, městnání žluče, maligní onemocnění, psychogenní příčiny nebo třeba i léky. Vhodné je, aby jste vyhledal Vašeho praktického lékaře, který odhalí příčinu Vašeho problému a zahájí vhodnou léčbu. S pozdravem, MUDr. Veronika Horáková

MUDr. Veronika Horáková
MUDr. Veronika Horáková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Klinika pracovního lékařství a cestovní medicíny FNKV

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: