Syndrom vyhoreni - burn out

Dobry den, mam problem s manzelem (37 let). Je 9 let v manaz. pozici a jiz dva roky mluvi o pocitu vyhoreni. Narocna prace, neustale cestovani, dve male deti. Rok chodi na psychoterapii, bere trezalku, vitaminy, ale nelepsi se to, spis naopak. Ted manzel prisel s tim, ze si bere mesic volna a pojede do lazni Jablonec, kde se specializuji na syndrom vyhoreni a pak do Vanoce bude doma. Bohuzel mu uz vsechno vadi, ja, deti, prace, lidi atd. Ja se snazim byt silna a byt mu oporou, ale porad narazime na problem v komunikaci. Proto se ho snazim jiz nejakou dobu dostat k psychiatrovi, ale o tom manzel nechce ani slyset. Ma averzi k antidepresivam, nechce je brat, v mladi s tim pry nemel dobre zkusenosti. Prosim o vasi radu, jak ho premluvit na odbornou peci, protoze vidim ze zadna jina pomoc, kterou jsme jiz za ten rok vyzkouseli nezabira a myslim, ze uz neni moc casu to resit jinak, nez chemii. Dekuji moc.

Odpověď odborníka:

Vážená, milá a nešťastná paní Mileno, zde je každá rada drahá. Bulharské přísloví říká, že do žen a do melounů nevidíme. A já ani skrze Vaše řádky nevidím do Vašeho manžela, abych uměl říci, co by na něj zafungovalo tak, aby vyhověl Vašemu přání. Carnegie kdysi napsal, že chceme-li druhého přimět, aby udělal to, co chceme, musíme ho přivést k tomu, aby to sám chtěl. Třeba máte nějaký nápad, co mu slíbit, co mu nabídnout, aby překonal strach z psychiatra. Je tu ale druhá možnost, která vychází z teorie systémů. Platí totiž, že celým systémem (ve Vašem případě rodinou a vztahy v ní) lze pohnout, pohneme-li kterýmkoliv prvkem. Tím prvkem můžete být paradoxně právě Vy. Když cíleně a systematicky začnete jednat jinak, než jak jsou všichni dosud zvyklí, přimějete je bez řečí a proseb k tomu, že také zmení své chování. Doporučil bych tedy, abyste začala navštěvovat manželskou – partnerskou – rodinnou poradnu s tím, že Váš problém (ano Váš!) je Váš vztah k manželovi naplněný bezmocí a obavami. A taky už jistě nespokojeností. Já vím, že Vám se jeví jako problémový Váš manžel, zvenku však lze říci, že problémový se jeví vztah, v němž jsou vlastně oba nespokojení – každý svým způsobem a oba přesvědčeni, že jejich návrh na řešení je správný. Už jenom to, že si vyčleníte nějaký čas na sebe a proberete své trápení s odborníkem, může přinést úlevu, ale také nápady, na které člověk nepřijde, když se v tom probírá sám. Přeju Vám všechno dobré a k Vánocům už první chvíle pohody!

MUDr. Radkin Honzák, CSc.
MUDr. Radkin Honzák, CSc.

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Praha, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr IKEM, ambulantní psychiatr REMEDIS

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Vyrážka Popisem Vam cely moj problem. Zacalo to asi pred mesiacom. Boli sme na...
  • Steatosa jater Dobrý pane(í) doktorko(e), obracím se na Vás s dotazem ohledně...
  • Naražená žebra Před třemi týdny jsem si narazila žebra. Byla jsem u lékaře a na...
  • Pilulka proti početí Stala se mi taková věc. Jsem s přítelem ve Francii a při...
  • Naražená žebra Je to deset dní co jsem spadl asi tak z metru na novodurovou...
  • Kousnutí nutrií Dcera krmila nutrie v rybníku a jedna ji kousla do prstu. Ranka...
 
Naposledy čtené: