Těhotenství

Dobrý den, možná jsem těhotná, ke gynekologovi jsem objednaná na konec měsíce. S přítelem se o dítě snažíme přes 2roky, chtěla bych ale vědět, jak bych eventuelně měla řešit práci - pracuji v obchodě, je to fyzicky hodně náročné, jde o zvedání těžkých předmětů(10kg i více), přecházení z tepla do mrazu a podobně, navíc poslední dobou i psychický nápor. Mám strach, aby se něco nepokazilo. Je v tomto případě možné přdejít případnému potratu? Předem děkuji za odpověď

Odpověď odborníka:

Především je nutno verifikovat graviditu, zde se o ni skutečně jedná, jinak co se týče omezení fyzické námahy a pracovních podmínek platí následující. Těhotná žena nesmí být zaměstnávána pracemi, které podle lékařského posudku ohrožují její těhotenství ze zdravotních příčin tkvících v její osobě. To platí obdobně o ženě, která kojí a matce do konce devátého měsíce po porodu. Těhotným ženám jsou dále zakázány práce uvedené ve vyhlášce §2 až §5 vyhlášky 288/2003 Sb.. Příjemný den U těhotné ženy, která vykonává práci těhotným ženám zakázanou, vzniká zaměstnavateli povinnost převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná i přes nesouhlas zaměstnankyně a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Dosahuje-li žena při práci na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle předpisu o nemocenském pojištění.

MUDr. Jan Sládeček
MUDr. Jan Sládeček

Specializace: Gynekologie a porodnictví
Pracoviště: Gynekologická ambulance, POLIKLINIKA AGEL Praha Italská

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: