Tlak koronárního prokrvení

Dobrý den pane doktore, bylo mi na jednom přístroji z řady alternativní medicíny naměřena vážná abnormalita tlaku koronárního prokrvení. Nebylo mi řečeno nic více, ale domnívám se, že to souvisí s mým nízkým tlakem a se slabou průchodností cév, případně s nedostatečným prokrvováním srdce. Pokud se pletu, opravte mne prosím. Chtěla bych si ověřit výsledek oného přístroje u běžného doktora. Můžete mi prosím poradit, na které oddělení se obrátit, zda-li na praktického lékaře či jiného a co lze krom změření tlaku za vyšetření očekávat? Nevím totiž jaké vyšetření se provádí aby se zjistila průchodnost cév. Velmi vám předem děkuji, Nora

Odpověď odborníka:

Nevím jakým přístrojem jste byla vyšetřena a co si mám představit pod pojmem abnormalita tlaku koronárního prokrvení. Chci předeslat, že nejsem odpůrce alternativní medicíny a některé závěry zcela respektuji. Ale nyní se vyskytuje spoustu lidí a přístrojů, které se schovávají za pojem alternativní medicína, ale nemají zkušenosti s alternativní medicínou. Nevím jaký je váš případ, proto bych to dále nehodnotil.
Při sníženém průtoku v koronárních cévách, jste ohrožena infarktem myokardu. Koronární cévy zásobují srdeční sval a při ucpání těchto cév, člověk dostane infarkt. Ve vaše věku je riziko infarktu velmi nízké a vzhledem k pohlaví prakticky nulové. Ženský organismus je chráněn, ženskými pohlavními hormony, které zabraňují vzniku infarktu myokardu. Proto infarkt myokardu u žen, které mají menstruaci je naprosto výjimečný. Vyšetření průchodnosti koronárních cév se provádí na oddělení intervenční kardiologie. Vyšetření se nazývá koronarografie, při které se přes tepnu dostane vodičem, až k cévám, které zásobují srdeční sval. Poté se do cév napustí kontrastní látka a přes RTG záření se posuzuji postižení cév. Toto vyšetření má řadu komplikací a rizik, proto se provádí pouze v přesně indikovaných případech. Pokud máte nějaké pochybnosti, bude vhodná konzultace s praktickým lékařem, který navrhne další postup.

MUDr. Zbyněk Cejnar
MUDr. Zbyněk Cejnar

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Krajská nemocnice Pardubice, interní klinika- kardiologické oddělení

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: