Tlak na hrudi, dušnost při užívání prednisonu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se normálně vyskytuje dušnost a tlak na hrudi při snižování dávek prednisonu z 20 mg na 7,5 mg kazde tri dny o 2.5 mg na 15 mg a poté snižování po více než týdnu o 2,5 mg. Když je více teplo, je tlak větší a špatně se mi dýchá, jakmile se začnu ochlazovat studeným hadrem a lehnu si, udělá se mi za chvíli lépe. Dříve jsem nic takového nezaregistrovala. Poradíte mi prosím? Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Účinek prednisonu na organismus je velmi komplexní. Prednison ovlivňuje řadu pochodů v organismu a jeho efekt je velmi individuální. U některých jedinců se vyskytují nežádoucí účinky již při malých dávkách, jiní zase snášejí dávky vysoké. Nepíšete, jak dlouho prednison užíváte. Čím déle jste ho užívala, tím je vysazování složitější a mělo by být pak tím pomalejší. Někteří nemocní na dlouhodobé kortikoterapii se "ustálí" na určité dávce, pod kterou se pak již nepodaří prednison snížit. Také záleží na onemocnění, pro které prednison užíváte. Existuje více schémat vysazování kortikoidů, doporučuji se poradit o tomto s lékařem, který Vás léčí. Nejjednodušší by bylo zkusit prodloužit intervaly mezi snížením dávky, např. snižovat jen o 1,25 mg prednisonu za týden.

MUDr. Jan Vachek
MUDr. Jan Vachek

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Klinika nefrologie VFN a Klatovská nemocnice, a.s., interní oddělení

 
Líbí se vám odpověď?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: