Touha nebýt

Již téměř patnáct let docházím na psychyatrii. Léčba zmírňuje mé problémy asi tak o 20%, stále přetrvávají moje pocity nechuti k životu, touha po smrti. Mám neřešitelné finanční problémy, věřte, že jsem vyzkoušela vše abych situaci zlepšila, bohužel se mi to nedaří. Musím vynaložit velké úsilí k tomu, abych vyšla z domu a něco vyřizovala. Doma můj zdravotní stav nechápou a stále slyším, že jsem líná a nepořádná a že jen sedím a kouřím. Nemám peníze na jídlo, ale na cigarety si vždycky nějak vydělám např. vybíráním popelnic. Vystřídala jsem již různé léky, po čase na mě vždy přestaly působit. Každý den je pro mě utrpením a vím, že mi opravdu nikdo nepomůže. Není potom lepší sejít ze světa? Mirča

Odpověď odborníka:

Dobrý den. Když člověk sejde ze světa, tj. zemře, nic ho sice již netrápí, ale také na tomto světě nezažije ani nic dobrého - prostě už nezažije nic, vůbec nic. Smrtí se oberete o možnost zlepšení, o všechny dobré dny, které Vás čekají. Navíc se sebevražda nemusí podařit a můžete přežít s trvalými následky ještě daleko horšími, než jsou Vaše současné stavy a pocity. Podle popisu obtíží trpíte depresemi, kde by ale mělo být zlepšení při léčbě (jak deprese "jako takové" , tak např. deprese v rámci psychózy) alespoň někdy lepší než 20 %. Využíváte všech možností léčby? Kromě pravidelného užívání léků a informování Vašeho lékaře, jak léky pomáhají nebo ne, docházíte někam na skupinovou nebo individuální terapii? Máte nějakou zájmovou skupinu, "kamarády", kde máte radost zet společnosti nebo z činnosti? Cigarety jsou častým průvodcem osob s psychickými problémy. Ale psychické problémy také někdy způsobují nebo prohlubují problémy s výživou, např. nedostatek vitamínu B (v lékárně jako B komplex, jinak v droždí, B vitamín obsahuje také rýže, maso, sýry, luštěniny, ořechy..). Podle mého názoru, než sejít ze světa, lepší je i s vypětím všech sil vyzkoušet všechny možnosti, jak si pobyt zde zpříjemnit.

MUDr. Magdalena Žáková
MUDr. Magdalena Žáková

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Odpověď laika | Od: Libor | 13.1.2016 22:38
Od lékaře vychovaného pro lékařský průmysl bych podnětnou odpověď nečekal a mé neočekávání se naplnilo.
Mirčo - mám to stejně, nemusím tedy ztrácet čas frázemi. Našel jsem v těchto stavech smysl, lépe řečeno smyslil jsem a vtiskl uměle smysl této politování hodné šlépěji přírody do lejna. Pro mne je důležité podat svědectví. Zanechat písemný důkaz o tom, o čem se nepíše a nemluví, co ani nechceme slyšet, vidět, co jsme my takto "nemocní" lidé cítili a kým jsme byli. Bez emočních plivanců, jen tichá zpráva o vývoji na Zemi.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: