Třes rukou

Chtěl bych se zeptat na třes rukou. je mi 24 a ruce se mi třásly co vím už v mladším věku hlavně při stresových situacích. Ted už chodím do práce a v některých situacích mi třes trochu brání v práci. V klidu doma je třes ale skoro nulový. Zjistil jsem že ruce se mi třesou více při zrychleném tepu například když vykonávám nějaký sport. Po požití alkoholu třes taky téměř mizí, ale následný den je zase větší. V mojí rodině jsem si všiml že mému otci a u mé babičky se třes taky vyskytuje. může to byt nějak dědičné? ještě jsem někde slyšel že pokud vím že budu vykonávat nějakou stresovou práci vzít si kapky kozlíku lékařského? pomáhá? nebo je něco jiného co třes zmírní?

Odpověď odborníka:

Karle.
Potíže, které popisujete jsou pravděpodobně poměrně typický tzv esenciální třes. Vazba na činnost, nepřítomnost v klidu, výskyt v rodině, efekt alkoholu. Nemá nic společného s jinými neurologickými nemocemi, např Parkinsonou chorobou, s kterou se někdy zaměňuje.
Pokud jinak nevadí, nehorší se, není nutná léčba. Pokud začíná např. při práci vadit / někdy je to pití z hrnku, držení příboru, psaní/- někdy pomůže poloha s opřením ruky / je potřeba nasadit léčbu. Léky které se používají jsou hlavně primidon- lék na trhu Liskantin. Je to starší slabé antiepileptikum. S dávkou se musí pomalu stoupat. Druhá skupina je tvz betablokátor- léky používané i na zrychlený tep a vysoký krevní tlak. Ale ne všechny. Na trhu je nejvhodnější nyní Coryol. Dříve to byl prastarý lék Trimepranol. Pomáhá i někdy clonazepam- Rivotril kapky 3-4 např 2xd, ale pro dlouhdobější léčbu není vhodný. Léky Vám ale musí po neuroloigckém přešetření nasazovat lékař.
Rostlinná léčba na tento typ třesu není nějaká zvlášť osvědčená, Kozlík lékařský ale můžete občas vyzkoušet. Při horšení stavu vhodná ale jak uvedeno, návštěva neurologa.

prim. MUDr. Vladimír Šigut
prim. MUDr. Vladimír Šigut

Specializace: Neurologie
Pracoviště: Neurologické odd a iktové centrum nemocnice Krnov,
Ambulance neurologie a myoskeletární medicíny Krnov

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: