Trhám si a pak jím své řasy a obočí

Dobrý den, je mi 24 let a od svých 9 let si trhám řasy a obočí. Mamka mi vždy říkala, že když mi spadne řasa, mám si něco přát a ono se to splní. Jako dítě jsem byla dyslektik a moc jsem si přála být chytrá. Vytrhala jsem si vše a věřila, že se mi to vyplní. Bohužel. Kvůli svému vzhledu jsem nakonec začala být i šikanovaná. Průběžně tato úchylka zmutovala a já to začala i jíst. Nepamatuji si proč. Nejsou to jen řasy, ale i různé chloupky i na intimních místech a když je i tvrdší pod kuží takový ten "maz" nebo jak se to jmenuje, i to jím. Když to nejde jen tak, špendlíkem si vypomáhám pod kůží, abych se toho zbavila. Nedávno jsem se dozvěděla, že mě tato úchylka velmi ohrožuje na zdraví a já dobře vím, že potřebuji pomoci, abych s tím přestala. Chci s tím přestat, protože mě to velmi omezuje v osobním životě. Jen nevím, za kým zajít na vyšetření, nebo co mám dělat. Moc Vás tímto tedy prosím o radu. Děkuji.

Odpověď odborníka:

Vážená a milá Lenko, Vaše obtíže se řadí do spektra obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD spektrum, najdete je také pod heslem trichotillomania) a pomůže Vám je zvládnout psychiatr. Většinou jde o nutkavé jednání, kterému nakonec nelze odolat, může se ale také jednat o nedostatek některé látky (vitaminy, minerály). Protože Vás to poškozuje nejen tělesně, ale také psychicky, doporučoval bych co nejdříve vyhledat psychiatrickou pomoc.

MUDr. Radkin Honzák, CSc.
MUDr. Radkin Honzák, CSc.

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Praha, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr IKEM, ambulantní psychiatr REMEDIS

 
Líbí se vám odpověď?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: