Trnutí pravé tváře a divný pocit na jazyku

Dobrý den. Pronásleduje mně poslední dobou více problémů a nevím, zda spolu souvisí, či ne. Již asi dva týdny se mi několikkrát denně stává, že mi začne jakoby trnout pravá tvář zevnitř a je to často provázeno nepříjemným pocitem na jazyku, jakoby se mi třeba s jídlem dostal do pusy vlas nebo chlup. Ten pocit se objevuje na pravé straně jazyku u vchodu do krku. Také mně někdy jakoby táhne ten jazyk doprava. Nevím, jak to lépe popsat. Moje doktorka mi vzala krev, jestli nemám boreliózu. Výsledky zatím nejsou. Nicméně krom toho mi často škube pravým okem, jako nějaký tik, nebo něco. Již několik let mám diagnostikovanou skoliózu a páteř pořád namáhám, často mně od krční páteře bolívá hlava, tak jsem si říkala, jestli to třeba nemá něco společného s tím. Posledních pár dní mně taky chvilkama pobolívají ruce, hlavně levá. Vždy je to taková pulzující bolest v jednom místě a zachvilku to přestane. Jednou v lokti, pak v rameni, pak třeba v zápěstí a často to je spojeno s pícháním v konečkách prstů nebo s trnutím prstů. Myslíte, že by to mohla být ta borelióza, nebo něco nervového původu...? Předem moc děkuji za odpověď

Odpověď odborníka:

Podle popisu to vypadá, že máte postižen nervový systém a více místech - ruka a prsty by mohly být od páteře, ale obličej a jazyk vypadá na postižení trojklanného nebo lícního nervu.
Kromě borreliozy může postižení nervů způsobovat herpes (virus pásového oparu), nebo také roztroušená skleroza, případně skřípnutí nervu například po nějakém úraze, méně často třeba i útlak nádorem.
Ve Vašem případě bych došetřila kromě borreliozy i virus herpes zoster, pokud budou výsledky negativní, tak neurologické vyšetření na roztroušenou sklerozu, případně magnetická resonance hlavy a krku.

MUDr. Vendula Bartáková
MUDr. Vendula Bartáková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Postgraduální studium na Ústavu patologické fyziologie LF MU

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Krevní test předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci
Články: Krevní test předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci
Bechtěrevova choroba je...
Játra v ohrožení: jak poznat problém
Články: Játra v ohrožení: jak poznat problém
Játra jsou životně důležitý...
Velká neznámá: autoimunitní poruchy
Články: Velká neznámá: autoimunitní poruchy
Když člověka začne bolet...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Nevěra a manželské konflikty
Články: Nevěra a manželské konflikty
Nevěrou lze označit...
Porucha jater se projeví i na rukou
Články: Porucha jater se projeví i na rukou
Jaterními chorobami, ať už...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: