Trnutí ruky při řízení

Paní doktorko, nevím, zda můj problém, spadá do vaší kompetence předem se omlouvám, v lékařství se nevyznám. Potřebovala bych poradit, můj otec je 56. ročník. v poslední době se u něj vyskytuje trnutí levé ruky, kterou doprovází chlad. Podotýkam, jen, když řídí. Trne mu celá ruka a 4 prsty. Při jiné činnosti nemá problém. Mám strach, aby to nebylo něco vážného. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď odborníka:

Paní Přikrylová,
může se jednat o útisk nervu v oblasti zápěstí, tzv. karpální tunel. Typické jsou pro něj trnutí nebo bolest palce, ukazováku a prostředníku při činnostech kdy je zápěstí ohnuté dozadu (kolo, někdy volant apod.) a hlavně noční bolesti ruky, které budí. Pomáhá svěšení a protřepání ruky. Mohou se vyskytnout i pocity chladu a oslabení v prstech. Nebo může jít o artrozu v zápěstí, i když ta se do prstů nešíří.
Nejvhodnější by bylo vyšetření neurologem. při potvrzení podezření na karpální tunel doplní EMG= elektromyografii (tj. vyšetření vodivosti nervů), která jej velmi spolehlivě potvrdí nebo vyloučí. Určitě je potřeba ruku vyšetřit, karpální tunel může vést k ochrnutí prstů. V terapii se začíná kombinací vitamínů B a léků ke zlepšení prokrvení a proti otokům. Poté se provádí obstřiky nervu a jako poslední operace k jeho uvolnění.

MUDr. Lenka Terzipetková
MUDr. Lenka Terzipetková

Specializace: Neurologie
Pracoviště: Fakultní nemocnice Motol, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: