Tsh v normě, ft3 a ft4 zvýšené

Dle dvou vyšetření s odstupem jednoho měsíce (září a říjen 2013) mám zvýšené hodnoty fT3 a fT4, zatímco TSH je v normě. Hodnoty z posl. vyšetření: S_ fT3 9.49, S_ fT4 37.26, TSH 2.49 T4 - celkový S 129.4, T3 - celkový S 1.40 Toto vyšetření mi provedl praktický lékař, pro další jsem se objednal na endokrinologii, bohužel mám však termín až koncem ledna. Bojím se, že se jedná o poslední vzchopení štítné žlázy před útokem imunitního systému a v lednu už může být pozdě. Nechci do konce života dodávat hormony uměle kvůli absenci štítné žlázy. Je něco, co mohu udělat? Moc děkuji za odpověď!

Odpověď odborníka:

Tato konstelace hormonů je velmi pravděpodobně dočasná - jak sám odhadujete, nejspíš se to pohne některým směrem - buď ke snížené, nebo ke zvýšené funkci štítné žlázy. Napovědět by nám mohly protilátky - antiTg, antiTPO a TRAK (nevím, jestli byly stanovené). Škoda, že jste neposlal oba sety výsledků, na druhou stranu by to ale asi nic nezměnilo na tom, že v tomto stadiu nelze nic dělat.
Pokud by se objevily nějaké obtíže, zejména třes, nervozita, pocení, pocit klidového bušení srdce, kontaktovala bych praktika, aby Vás znovu zkontroloval - mohla by se rozjet zvýšená funkce štítnice, která je zdravotně škodlivější a rizikovější. Tam by pak bylo na místě urychlit endokrinologii. Pokud obtíže mít nebudete, konec ledna by neměl být problém.
Resp. když jste pražský, můžete zkusit Salubra sro v Nových Butovicích, jestli na Vás nemají čas dřív. Tel 232 001 001.
Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: