Úraz a stres

Dobrý den. Kdysi jsem utrpěla úraz hlavy. Zajímá mě, jaká je pravděpodobnost, že z toho budu mít depresi (kolik procent lidí má depresi pro úraz hlavy) a jestli jde v takovém případě o indikaci s nutností doživotní medikamentózní léčby, popřípadě jaké jsou kontraindikace pro depresi po úraze hlavy (jaké atributy musí mít pacient po úrazu hlavy, aby neměl nikdy depresi). Kromě toho jsem moc zvědavá, který orgán podléhá stresu jakožto dlouhodobé zátěži jako první nejčastěji (u většiny pacientů třeba mozek nebo plíce, játra, srdce). Děkuji.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, objevení se poúrazové deprese je možné, podobně jako poúrazové epilepsie. Při vážnějším úraze se mohou porušit některá centra v mozku, která potom vylučují jiný poměr hormonů mozku, tzv.neurotransmiterů, které potom může vyvolat příznaky deprese. Při příznacích deprese, především nechuť k jídlu, poruchy spánku, černé myšlenky na sebevraždu je vhodné navštívit psychiatra, který zváží nasazení antidepresiv, která srovnávají neurotranmitery v mozku a jsou zcela nenávyková. Pacient je užívá tak dlouho, jka to vyžaduje jeho zdravotní stav. Dlouhodobý stres nejvíce postihuje mozek, podobně jako nadměrné užívání alkoholu. Toto postižení se může zlepšit při užívání léků na prokrvení mozku, to by mohlo mít dobrý vliv i na poměr neurotransmmiterů a projasnit příznaky deprese. Děkuji za Váš dotaz a přeji hezký den, Kolacíová,.

MUDr. Šárka Kolacíová
MUDr. Šárka Kolacíová

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: TH Klinika, Clinterap

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x