Uzliny

Měl bych na Vás dotaz. Na krku jsem si našel uzliny. Všechny jsou menší, do 1 cm, a jedna má asi lehce přes 1 cm (asi 1,3 cm). Ta větší uzlina, která má asi 1,3 cm se nachází jakoby vlevo od hrdla, dvě uzliny se nachází vpravo pod dolní čelistí a dvě vlevo pod dolní čelistí. Dvě jsem pak nahmatal podél kývače nalevo, ale ty jsou malinké asi 0,5 cm. Poté jsem si nahmatal dvě uzliny stejné velikosti (0,5 cm) i vzadu na hlavě asi na týlu to je. Byl jsem u mé dětské lékařky, která mi provedla krevní odběry, které dopadly dobře. Poté jsem byl i na sonu, ale pouze uzliny, kterou mám podél kývače (o ostatních uzlinách jsem ještě nevěděl, ale mohly tam už být). Tam mi řekli, že je to úplně normální. Poté jsem byl i na ORL a u alergologa. Všude mi řekli, že je to úplně normální. Poté jsem se nachvíli uklidnil,ale poté jsem si nahmatal tu již zmiňovanou větší uzlinu (1,3 cm asi). S tou jsem už nikde nebyl, rodičům jsem to říkal, ale ti říkají, že jsem byl už u 5 doktorů a že nemám hysterčit. Dětská lékařka mi už dokonce chtěla napsat doporučení k psychiatrovi. Myslíte si, že je to vážné ? Já pořád musím něco hledat na internetu a myslím na to nejhorší - na rakovinu. Připomínám, že uzliny se mi nemusely objevovat postupně, jen jsem si jich nevšiml. Ještě podotýkám, že se uzliny nezvětšují, některé jsou měkké a některé tvrdší a všechny jsou pohyblivé. Je mi 15 let. Děkuji za Vaši případnou odpověd.

Odpověď odborníka:

Zvetšené uzliny na krku jsou velmi časté a úplně v pořádku, pokud jste prodělal nějakou infekci v oblasti hlavy a krku. Nejčastěji do 1 cm (ale větší není známkou rakoviny!). Při pohmatu můžou být i lehce bolestivé. Pokud nemizí a nebolí, je potřeba provést další testy. Ale nemusíte spěchat, některé uzliny se zmenší až za několik týdnů po infektu. Na pozoru buďte, až v případě, že se uzliny neustále zvětšují, případně se spojují v pakety, eventuelně pokud jsou další závažné příznaky (noční poty, váhový úbytek nad 10% hmotnosti, výrazná únava).

MUDr. Zuzana Kollárová
MUDr. Zuzana Kollárová

Specializace: Pracovní lékařství
Pracoviště: FN Královské Vinohrady, Klinika pracovního a cestovního lékařství, Ambulance pro nemoci z povolání

 
Líbí se vám odpověď?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Chlamidie Chtěla bych se zeptat byla u mě v krvi oběveny pozůstatky chlamidie...
  • Panenská blána Možná to bude znít pitomě ale doposud jsem nějak nepřemýšlela...
  • Karpály na ruce Na konci května jdu na operaci s levou rukou KT. Na pravé ruce...
  • Bolest v levém boku Je mi 13 let a mám dotaz. Poslední dobou mívám nepříjemnou...
  • Křivení pusy Moje 2,5letá vnučka při mluvení křiví pusu.Trvá to již více než...
  • Samovolný únik stolice Už pár dní mě trápí únik stolice. Myslela jsem, že se...
 
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x