Vyhýbavá porucha osobnosti

Začala jsem se vídat s mužem a cítím,že něco není v pořádku.je velmi citově rezervovaný,neosobní,bez emocí,jakoby měl citový krunýř.nepotřebuje sex,má erektilní dysfunkci.jinak je hodný,spolehlivý,zodpovědný,pracovitý.psychologa odmítá z důvodu,že se nebude svěřovat cizí osobě,že to by musel chtít sám jinak se uzavře.sám to nezvládne,tvrdí,že třeba najde ženu,které ta snese jaký je,nebo zůstane sám..co stím?děkuji za odpověd. Zuzana

Odpověď odborníka:

Paní Zuzano,
je vidět, že jste člověk, který má zájem o druhé lidi, není Vám lhostejné, co se s lidmi ve vašem okolí děje. Problémy člověka, které popisujete, jsou problémy, jež by mohl psycholog ve spolupráci s daným člověkem pokusit řešit. Základní podmínkou ovšem je, aby člověk s problémy je řešit chtěl.
Je možné, že je tento člověk natolik uzavřený, že sdílet své bolesti s někým jiným , je pro něj velmi těžké. Tak těžké, že raději bude trápit sám. Je taky možné, že má onen člověk špatné zkušenosti s psychology. V neposlední řadě může být člověk natolik se svým stavem srovnaný, nevadí mu to, nechce nic měnit.
Důvodů, pro které chce tento pán svůj stav zachovat, může být ještě mnohem víc. To, že okolí ví jak pánovi pomoct, to, že by si okolí moc přálo, aby dokázalo pánovi pomoct- to vše je možná sice pravda, ale pokud člověk sám nechce, pomoci mu nikdo nemůže.
Chci tím říct, že vaše úmysly mohou být sebešlechetnější ( a já vím s jistotou, že vás k dotazu vedlo právě to, že byste vašemu příteli chtěla pomoct) , ale pokud on se bude pomoci bránit, není v silách nikoho, aby mu opravdu pomohl.
Určitou cestou by mohla být vaše velká trpělivost, netlačení na pilu, pomalé, velmi pomalé přibližování se k vašemu příteli. Postupné poznávání jeho trápení ( pokud to ovšem není trápení jen pro Vás), a získání jeho důvěry. Může to být ale dlouhá cesta , s nejistým výsledkem. Myslím si, že je zásadní v této situaci rozpoznat, jestli váš přítel svoji situaci vnímá jako problematickou nebo se obává své potíže ventilovat. Ať je to tak či onak, vždy je prvotní JEHO vůle ke změně.
Jste zřejmě, paní Zuzano , člověk, kterému není cizí pomáhat ostatním. Jsem moc ráda, že takoví lidé jsou mezi námi. Jen pomáhat můžete tomu, kdo pomoc přijímá a chce ji. Přeji Vám mnoho životních úspěchů a to, aby Vás touha pomáhat neopustuila. Pro život nás všech, jsou lidé jako vy moc a moc potřební a důležití.

Mgr. Miroslava Hruboňová
Mgr. Miroslava Hruboňová

Specializace: Psychologie
Pracoviště: Psychologické poradenství Mgr. Miroslava Hruboňová

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: