Vyrážka

Mám prosbu a už mi to začíná být velmi nepříjemné, rád bych to nějak vyřešil. Je to již několik měsíců, co se mi vytvořila samovolně na penise taková vyrážka, která nijak nebolela (nebyl zde žádný pohlavní styk několik měsíců před tím a ani do teď - masturbace ano), zprvu jsem si vyrážky nevšímal a doufal, že zmízí, avšak nikoliv. Zároveň se mi vytvořil o takový flíček pod žaludem, který také přetrvává a občas pobolívá na dotyk. Již od prvního výskytu vyrážky jsem se snažil vyhnout sprchovým gelům a mýdlům, použít pouze vodu. Po určité době se začala vyrážka rozrůstat a rozhodně nezmizela, i když to několikrát vypadalo, že je na ústupu. Po obvodu vyrážky jsou takové lehce nabělalé okraje. V poslední době bohužel i při erekci žalud na hmat pobolívá v těchto místech zasažených vyrážkou. Někdy je vyrážka více vidět, někdy méně, ale pořád přetrvává. Prosím o radu, jakou mastí mazat nebo zda je nezbytně nutné navšívit lékaře a jaké zaměření, případně zkusit doporučit někoho v Hradci Králové. Ps. Dokonce jsem jednu dobu vyčetl, že je vhodná koupel heřmánku, to jsem zkoušel, avšak bez nějakých výsledků. V této situaci se bojím mít sex, aby třeba nedošlo k přenosu. Už jsem z toho trošku zoufalý a proto děkuji za odpověď, s pozdravem Tomáš Hrdina.

Odpověď odborníka:

Na pohlavních orgánech se jedná nejčastěji o mykózu (tj. plísně a kvasinky) na sliznici. Fungují masti např. Canesten crém, Pevaryl crém. Je nutné mít prodyšné prádlo, bavlněné, nepotit se, eventuálně penis do prádla zabalit do vypraného a vyžehleného kapesníku. Vaše vyrážka je už ovšem dost rozsáhlá a pravděpodobně dle obrázku již došlo i k mikrobiální kontaminaci. Proto si myslím, že si sám už nepomůžete a budete muset jít pro mast na recept.
Postup udělejte následující, dětské mýdlo, vodu, umýt, jemňoučko otřít, nedráždit, Canesten crém 2x denně, ráno a večer. Vyčkejte 3 až 5 dní. Pokud nebude zlepšení, zajděte k obvodnímu lékaři a požádejte o doporučení k návštěvě kožního lékaře. Je možné, že máte dobrého a ochotného obvodního lékaře, který vám ještě před odesláním na kožní udělá stěr z penisu. To nebolí, jen se štětičkou setře povrch a odešle do laboratoře a zjistí se, co tam roste, pokud bude výsledek jasný, mast vám může předepsat obvodní lékař, pokud nebude jasný, odešle na kožní. Osobně si myslím, že se na vyrážku bude muset přidat i malé množství kortikoidní masti, s kortikoidy se na pohlavní orgány musí opatrně, proto je mast pouze na recept, ale zabírá s efektem. Kde konkrétně se u vás nachází kožní, případně urologie vám poradí registrující obvodní lékař

MUDr. Zdeňka Janoušková
MUDr. Zdeňka Janoušková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Velká Bíteš

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: