Vysvětlení

Paní doktorko. Moje mamka má onemocnění štítné žlázy. Bere Euthyrox 50 a dnes byla na vyšetření na kontrole a dostala že silnější dávku (či léky) a bylo jí řečeno že možná za půl roku bude muset na operaci. Na zdravotním záznamu od doktora bylo toto: Uzv - žláza nezvětšená, trachea ve střední čáře, cévní svazky volné, lu submandib. bilat. lu s hilem PL 18x19x48 mm...8.5 ml, laterálně cyst. změněný uzel 7x9x10 mm, další u istmu 5x6x7 mm, při basi laloku 2 mírně hypoechog. uzlík 3x5 a 3x4 mm LL 16x23x48 mm...9.2 ml, ve hrotu laloku nehomog. uzel 10x11x15 mm /0.9 ml/ istmus 5 mm, v jeho pravé části anechog. uzlík 4x5 mm zá - polynodosní nezvětšená št. žláza na supresní tp. od r 2010, proti uzv r 2010 zmnožení nodozit. Mohla byste mi říct hlavně zda to je (není) rakovina (nádor) nebo cokoli zhoubného? Co se týče tohoto přímo? Zda to něco nevykazuje, že by to k tomu bylo? Nebo se tam "jen" jedná o zmnožení okolních uzlin. Děkuji. A prosím druhý dotaz. Může to být dědičné? Nic nepociťuji, žádné špatné polykání ani nic zvětšeného. Děkuji za odpovědi

Odpověď odborníka:

Bohužel z ultrazvuku není možné určit, jestli jsou nalezené uzly v normě, nebo mají zhoubní potenciál. Jako první krok většinou indikujeme cytologické vyšetření uzlů, pokud nám to napoví, že buňky uzlu nevypadají jak mají, indikujeme operaci. Samozřejmě, endokrinolog Vaší mamku zná lépe jako já, pokud zváží, že je operace vhodnější, nebo nemá možnost provedení cytologického vyšetření, nemohu jeho postup nijak kritizovat.
Co se týče dědičnosti, dědí se obecně predispozice pro onemocnění štítné žláze v jakékoliv formě. Takže nelze vyloučit, že také nějakou formu nemoci máte, potíže pociťovat nemusíte. Preventivní vyšetření určitě není na škodu.
Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: