Vysvětlení diagnozy a možná léčba

Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit tuto diagnozu a možnou následující léčbu. Děkuji Dx. skolioza 10 stupně , apex L-3 s rotací těl obratlů 1.stupně , Lordoza L je v normě , drobné osteofyty na L-4 a L-5, osteochondroza disku L-5/S-I, který je výrazně snížen s obrazem spondylolisthezy 4 mm mezi L-5/S-I. Intervertebrální artroza II.-III. stupně od L-3 po S-I. Obě synchdrozy SI i sacrum jsou v normě.

Odpověď odborníka:

Ve Vaší zprávě je popsána skolioza (tj. otočení obratlů s vybočením proti normálnímu svislému uspořádání) bederní páteře s dalšími degenerativními změnami v dolní polovině bederní páteře na obratlových tělech a zadních kloubech. Dále spondylolistéza (tj. posun dvou obratlů proti sobě tj. vyšší vpřed proti spodnímu) mezi posledním bederním obratlem a křížovou kostí. Dále je uvedeno, že nejsou změny na skloubení křížové kosti s pánví.
Samotný popis bez znalosti obtíží je ale na nic. Když ale jste takto detailně vyšetřen, určitě Vám Váš lékař doporučí další postup. Od rehabilitací až po zvažování chirurgického řešení.

MUDr. David Bludovský
MUDr. David Bludovský

Specializace: Neurochirurgie
Pracoviště: Neurochirurgické oddělení, Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Plzni

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: