Vysvětlení k výsledku mr

Dnes jsem byla na MR,na kontrole po 3 měsících.Minule mi zjistili zvětšenou hypofýzu.Dnes výsledek:V bílé hmotě mozkové supratentoriálně v centrum semiovale l.sin solit.tečkovité ložisko velikosti 3 mm charakteru nespecifické demyelinizace.Není nyní známek intracerebrálního krvácení.V doplněném protokolu DWI a v prot.ADC neprokazujeme známky akutní ischemie.Střední č.bez dislokace.Postranní komory symetrické,nedilatované,III.,IV.komory bez dislokace.Rob-Virchowovy prostory nerozšířené.Bazální ganglia,pars compacta substantiae nigrae a ncl.ruber bilat.bez abnormalit.Bazální cisterny jsou volné.Temporomediálně v oblasti hippokampů a amygdaly bilat.bez abnormalit.Fornix a corpora mammillaria zvyklé konfigurace.Gyrifikace zachovaná.Subarachnoideálníprostory přiměřené.Mozk.obaly bez patologie.Sella nezvětšena.Hypofýza kraniálně konvexní.Kraniokaudální distance je 7,3 mm.Infundibulum bez deviace šíře 2,3mm.Suprasellární cisterny jsou redukované.Pontocerebellární cisterny volné.Toky flow void v magistrálních tepnách a durálních sinech jsou zachovány.Zjevnou cévní malformaci neprokazujeme.Na skenech sekvence sagitální jsou kmenové struktury,c.callosum a m.oblongata bez detekce patologie.Na spodině ZJLa v CC přechodu normální morfologický nález.Foramen magnum je volné bez prominence cerebellárních tonsil.Systém PND-nástěnná slizniční hyperplasie obou Higmorů,ostatní PND bez zastření,normální vzdušnosti.Nyní při srovnání s min.vyšetřením velikosti hypofýzy je nález stacion.Možná progrese.Prosím o vysvětlení na neurologii jdu až za 14.dní tak ať jsem v klidu.Moc děkuji.

Odpověď odborníka:

Paní Venerová,
stručně je nález na mozku kromě hypofýzy v normě, všechny vyjmenované struktury mozku jsou v pořádku, nejsou žádné abnormality na cévách, mozkových obalech a komorách. 3mm nespecifické ložisko nic neznamená, nedělá žádné problémy. Vedlejší dutiny nosní kromě lehce zbytnělé sliznice jsou také v normě.
Hypofýza je v horní části zaoblená. Sella turcica=turecké sedlo (část kosti lebky nad níž sedí hypofýza) je nezvětšena. Velikost hypofýzy vertikálně 7.3mm, infundibulum na kterém hypofýza visí je široké 2.3mm a není posunuté, prostory nad ní jsou zmenšené. Oční nerv, který běží nad a před hypofýzou není popsán, bude pravděpodobně v pořádku.
V závěru se píše, že nález velikosti hypofýzy je identický, možné je i zhoršení. Zvětšení hypofýzy je podle popisu opravdu minimální. Nepopisují v ní žádné uzlíky, což je pozitivní. Spíše záleží na tom, jestli je to náhodný nález, který se pro jistotu sleduje nebo máte nějaké hormonální potíže. Hypofýza je žláza v mozku produkující několik hormonů. Růstový hormon důležitý v období našeho růstu, hormony ovlivňující produkci hormonů štítné žlázy a nadledvinek, které jsou zase důležité pro celkový metabolismus, dále hormony zodpovědné za produkci mléka při kojení a produkci hormonů vaječníků.
Nevím, jestli jste měla klasické MRI mozku nebo speciální. Dá se provést MRI cílené na hypofýzu a okolní struktury, kdy se nafotí daná oblast hustěji, řezy jsou tenčí a detailnější. Lépe se dá posoudit, jak významné je zvětšení hypofýzy a její vztah k okolí. Provádí se pokud jsou klinické potíže.

MUDr. Lenka Terzipetková
MUDr. Lenka Terzipetková

Specializace: Neurologie
Pracoviště: Fakultní nemocnice Motol, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Zánět vedlejších nosních dutin často provází sezónní alergickou rýmu
I při bezezbytkové dietě lze vykouzlit pestrý jídelníček
Články: I při bezezbytkové dietě lze vykouzlit pestrý jídelníček
V rámci léčby některých...
Vyšetření demence
Články: Vyšetření demence
Vyšetření demence je soubor...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Jste těhotná? Pozor na křečové žíly!
Články: Jste těhotná? Pozor na křečové žíly!
Mnoho žen se s nimi setká...
STD - sexuálně přenosné nemoci
Články: STD - sexuálně přenosné nemoci
Sexuálně přenosné nemoci se...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: