Vysvětlení sono krku

Vpravo na krku je, v úhlu mandibuly, oválné hypoechog. lož. 10mm, pod kývačem několik dalších plochých do 9mm. Vlevo na krku je lož. 13mm, pod kývačem několik plochých 9mm.Na slinných žl. je nález přim. Štítná žláza je přim. echog., struktura lehce výraznější. V pravém laloku je mírně ochog. lož. s hypoechog. lemem velik.34mm, v okolí hypoechg. lož. 8mm. V lev. laloku je téměř izoechog. lož. 8mm. Pravý lalok měří 28x56x34mm, v okolí hypoechog. lož. 8mm. Pravý lalok měří 28x56x30mm, má objem 27ml. Levý lalok měří 44x17x15mm, má objem 5,9ml. Isthmus je š. 7mm. závěr lék. zprávy: susp. mírné dif. změny štítné žlázy s velkým nodulem v pravém laloku, drobný nodul vlevo nezvětš. uzliny na krku. Můj dotaz zní, co vlastně tato diagnoza znamená a co mě případně čeká? Děkuji.

Odpověď odborníka:

Změny struktury štítné žlázy tohoto typu jsou poměrně běžné. Jedná se o nakupení buněk štítné žlázy a vytvoření "uzlu". To, jestli se jedná o buňky normální, či nemocné se standardně určuje pomocí cytologického vyšetření. Pod ultrazvukovou kontrolou se do uzlíku píchně tenkou injekční jehlou, nasají se z něho buňky a ty se vyšetří pod mikroskopem.
V případě, že by se prokázaly podezřelé změny v daných buňkách uzlu, musela by se štítná žláza operačně odstranit.
Každopádně byste měl být kompletně vyšetřen endokrinologem.
Nález uzlin na krku nemusí znamenat nic, může se jednat o běžnou aktivaci deno-denním kontaktem s různými viry a jinými mikroby.
Držím palce.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: