Vzájemný vztah hodnot tsh a ft4

Chtěla bych se zeptat na vývoj mých výsledku hormonů štítné žlázy. V 32.tt mi diagnostikovali nedostatečnou funkci štítné žlázy s hodnotami TSH 3,21 a fT4 6,81, nasadili mi Letrox 75. Po šestinedělí jsem měla hodnoty TSH 0,34 a fT4 11,89 (Letrox 75 zůstává). Po dalším půl roce TSH 0,16 a Ft4 12,95 (opět předepsán Letrox 75). Chtěla bych se zeptat, proč mi při užívání Letroxu sice stoupl volný T4, ale rapidně klesl TSH až vlastně pod normu. Při každé návštěvě lékaře jsem se ptala, jestli je nutné brát stále Letrox a v takovém množství. Poprvé mi bylo řečeno, že kvůli kojení určitě, podruhé že to už budu mít asi na celý život. S touto odpovědí jsem se nechtěla spokojit (je mi přeci teprve 30). Po této kontrole jsem tedy Letrox sama přestala brát, chtěla jsem si vyzkoušet, jak moje ŠŽ funguje bez prášků. Teď po dalším půl roce jsem si nechala udělat soukromě test a výsledky vyšly TSH 4,81 a Ft4 11,30. Dle ref.mezí laboratoře jsou oba výsledky v normě. Lze si tento výsledek vyložit tak, že je funkce ŠŽ v pořádku? Ještě bych dodala, že stále ještě kojím (1,5 roku). Děkuji za obajsnění.

Odpověď odborníka:

Osobně bych při zmiňovaných hodnotách doporučila vyšetřit, jestli se nejedná o centrální poruchu tvorby hormonů štítnice (ne o poruchu samotné štítnice), mohlo by se jednat ale i o nedostatek jódu (nevím, jestli jste nějaký v těhotenství a nyní při kojení užívala). Důležitý je i ultrazvukový obraz štítné žlázy.
Abych to shrnula, bylo by vhodné komplexní hormonální vyšetření, včetně ultrazvuku štítnice a podle toho stanovit další prognózu.
Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Bulka v uchu Chci se zeptat našla jsem si malou bulku v uchu může to znamenat...
  • Alergická rýma Již několikátý měsíc trpím alergickou rýmou a tím i zacpáváním...
  • Slinivka Mám přes 4.měs po oper žlučníku s násl. akutní pankr.. Jsem bez potíží...
  • Uzliny Posledni dva mesice mam nabehle uzliny na krku, v podpazdi a v trislech...
  • Kdy je ukončený měsíc Dceři je 6 měsíců,bere se to jako ukončený 6 měsíc nebo...
  • Bolest lýtek Cca před dvěma měsíci mě začalo bolet levé lýtko, jakoby pravá...
 
Kam dál
Naposledy čtené: