Záchvaty vzteku, deprese?, obviňování, že z něj chceme udělat magora

Dobrý den, omlouvám se, že píšu již podruhé, ale naše rodinné trápení s otcem ještě přerostlo. Podle mě má depresi, má snad všechny příznaky. Nedá se s ním vůbec, mluvit. Není schopen pochopit pár vět a to nejhorší je, že má předsudek, že z něj chceme udělat "magora". Nedokáže si připustit, že nemocný je. Zjistili jsme, že nám v Německu rostou dluhy, protože neplatí zdravotní ani sociální. Pokud tato situace bude trvat přes rok zbaví ho občanství a mají právo nám zabavit dům. Není schopen si uvědomit, že stačí zajít k doktorovi a nahlásit, že je nemocný. Vybuchuje vzteky a nadává na všechny kolem sebe. Zamotala se mi hlava, když jsem slyšela, jak je schopen pojmenovat svojí matku a matku svých dětí. Existuje nějaký způsob, jak z lidmi v takovém stavu mluvit? Existuje vůbec něco, co by mu mohlo v takové situaci pomoci?

Odpověď odborníka:

Vážená, milá a nešťastná paní Iveto, jediná možnost je poradit se s psychiatrem, který je nejblíž, vysvětlit mu situaci včetně finanční s tím, že pacient je nebezpečný sobě (a snad také nebezpečný okolí) a zařídit nedobrovolnou hospitalizaci. Může se totiž jednat také o jinou poruchu než o depresi, takhle je to těžké posoudit. Pro depresi zase není tak typické, že obviňuje okolí, že z něj „chce udělat magora“. To je vše, co mohu na dálku, kontaktujte se s psychiatrem. Držím Vám palce.

MUDr. Radkin Honzák, CSc.
MUDr. Radkin Honzák, CSc.

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Praha, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr IKEM, ambulantní psychiatr REMEDIS

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: