Zácpa

Je mi 50, 48kg,163 cm, v pase 60 cm(nemam tuk na brise), tezka astmaticka(Seretide, Berotec spray), po ambul.operaci mensich hemerroidu(uzivam Detralex po 2 mesice 2 tbl. denne), po kolonoskopii(hemer. mensi neskodny polyp v rektu).Tezka gastritida(inhibitory prot. pumpy ted na nekolik mesicu vynechany), dieta na bazi zeleniny, maso bile jednou tydne, jinak ryby a ovoce a zelenina, chleb jen zitny 3x tydne. Denne cviky na brisni svaly, zadek a pater15 minut, rychla chuze 2 hodiny. 3x tydne horske kolo(3-5 hodin) kvuli lepsimu dychani. Ted jsem jiz 3 tydny nemela pravidelnou spravnou stolici- po 1 hrnku kyseleho zeli bobkovita stolice zakoncena ridkym prujmem. Totez jsem vyzkousela po tydnu, ale zacpa byla tak tezka, ze jsem byla nucena uzit clisma lax 6% sodio fosfato-rektalni roztok 120ml- po 3 minutach doslo k vyprazdneni- ale stolice byla bobkovita - asi 30 kousku o prumeru 2 cm. Snazim se najit duvod, proc tomu tak je- proc mam i vzhledem k diete a sportovni aktivite, i presto ze kolonoskopie i gastroskopie a dalsi analyzy-ledviny, jatra apod. neukazaly zadny problem- proc mam tak silnou zacpu a co muze zpusobit bobkovitou stolici ? Z analyz vyplyva jen, ze mam nizky obsah Fe a brala jsem 1 mesic injekcne B vit.. Nizky tlak, vyssi hodnoty cholesterolu. Gynekol. prohlidka OK.

Odpověď odborníka:

Danielo,
zácpa jako taková může mít velkou spoustu důvodů, rozděluje se na tzv. 1)primární zácpu kam patří např syndrom líného střeva, terminální zácpa
a pak tzv. 2)sekundární zácpu- kam se řad velké množství stavů od špatné diety, přes onemocnění štítné žlázy, stavy po operacích, užívané léky (napr. kodein, tramal, jiné léky proti bolesti), zvýšené množství calcia v krvi až po různé depresivní stavy.
Výčet je poměrně velký a bez nějakého komplexního uchopení a zhodnocení všech nálezů, nelze příliš dobře poradit. Doporučoval bych vám se všemi výsledky, které máte k dispozici a s kompletními anamnestickými daty, konzultaci na gastroenterologii.
S pozdravem

MUDr. Jiří Martinů
MUDr. Jiří Martinů

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Olomouc

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: