Zánět na žaludku a léčba

(co se týká kávy nebo cigaret vyzkoušel jsem je nepoužívat přes týden a vůbec se to nijak neprojevilo na zlepšení, alkohol je velmi v malém množství jedná se o výjmečné okamžiky narozeni, oslavy) Každé ráno co vstanu, mám sucho v ústech a škrábe mě v krku, po zapití i litrem vody to nijak nepomůže. Po 10 minutách po probuzení jdu si zapálit cigaretu, někdy ji dokouřím a někdy ani ne půlku a musím jít na velkou, kde na mě čeká jako vždy průjem. Po použití WC se nachystám, trvá to tak 10-20 minut a poté mě zabublá nebo natáhne na zvracení a letím na WC znova ale pocit na zvracení stále je, a na velkou musím jít každopádně. Když už jsem byl 2x během hodiny na WC tak kolem 04:00 rána si udělám kafé a po malém napití což není ani 1 lok, tak mě to prožene a jdu potřetí na WC zase na velkou. když už musím vyjít na autobus v 04:30, tak musím jít asi přes kilometr na zastávku a vždy asi v polovině nebo 3/4 cesty mě chytí křeče do břicha a já se musím vrátit, nebo kolikrát ty křeče nemám, ale natahuje mě na zvracení když jdu rychle. Během celého dne napočítám bolesti nebo křeče břicha asi 5-7x, berů léky na zánět na žaludku (LOSEPRAZOL), pak proti průjmu (REASEC), na epilepsii (VALPROAT). Lékaře kterého mám na epilepsii mi řekl, že "Tablety na tu epilepsii mají vedlejší vliv vyvolávat křeče v břichu" Co se týká diety, vyzkoušel jsem běžnou dietu proti průjmu a nic se nestalo, zkoušel jsem i vytipovat jídla které by mi dělaly zle, a to byly většinou hodně kořeněné jídla, např: klobasy, čipsy hlavně jídla která obsahovaly paprikové koření a také byli ostré, tato jídla jsem po nějakou dobu vyhodil ze seznamu jídelníčka a nahradil ho kuřecím masem, čaji (ovocný, černý, zelený) sýry (bez koření a velkým obsahem tuku) rohlíky se šunkou, vodou, ovocem a zeleninou. Děkuji za odpověďi a váš/e názory na to jak bych měl dále pokračovat s léčením aby se mi to úplně vyléčilo.

Odpověď odborníka:

Kafe a cigarety rozhodně způsobují průjmy a křeče v žaludku, nevím kolik jich za den vykouříte a vypijete kafí. Krátkodobé vynechání nebude mít dle mého soudu valný efekt. Aby Vaše potíže přestaly, musel by jste kafe a cigára vynechat na dlouho dobu a úplně, ne jen v některé dny. Je také známo, že nikotin zpomaluje hojení a brání účinku některých léků. Ve Vašem případě bude hojení zánětu žaludku pomalejší vlivem cigaret a také kafe. Co se týče diety, je potřeba ji dodržeovat dlouhodobě, nejen na krátkou dobu.
Co se týče čajů, na zklidnění žaludku je dobrá máta, ale bylinkový čaj ne v pytlíčku. Ovocné čaje běžně kupované v obchodech mohou také dráždit žaludek. Na jeho zklidnění je potřeba pít bylinkový čaj, v lékarně vám jistě poradí.
Valproát možná způsobuje křeče v břiše, ale tyto potíže nejsou jeho vlivem. Na Vašich potížích se podílí více vlivů. Nejlepší však bude poradit se se svým internistou, který Vám léčí zánět žaludku, jak dále v léčbě pokračovat. Je-li nutné změnit léky, jak ještě upravit dietu nebo je-li potřeba ještě doplnit další vyšetření, když dosavadní léčba je neúčinná. Přeji pěkný den.

MUDr. Lenka Terzipetková
MUDr. Lenka Terzipetková

Specializace: Neurologie
Pracoviště: Fakultní nemocnice Motol, Praha

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: