Zobrazovací vyšetření

Prosím Vás byla jsem na vyšetření hadice do žaludku a toto vyšetření jsem nezvládla. Existuje jiná cesta jak zjistit jestli je v žaludku vřed, nebo rakovina nebo zánět? Dále by mě zajímalo když dělají vyšetření ECRP nebo jakékoliv vyšetření kontrastní látkou, člověk neví jestli je alergický na onu látku nebo ne, tak jestli se nejdříve dělá nějaký test na alergii na tuto kontrastní látku nebo jestli se to neřeší a vyšetření se udělá.Děkuji za odpověd a přeji hezký den

Odpověď odborníka:

Ivano,
jako alternativa ke gastroskopii se uvádí RTG vyšetření, které ale na rozdíl od gastroskopie hrubě orientační a rozhodně neposkytne tak dobré informace. Další možností je i kapslová endoskopie, kdy pacient pouze spolkne kapsli, ale toto vyšetření se na běžných pracovištích nedělá a snad ani nemá úhradu od pojištovny. Navíc obě zmiňované alternativy mají jednu velkou nevýhodu a tou je nemožnost odebrat vzorek tkáně z patologicky změněného místa na sliznici.
Co se týká druhého dotazu, tak před každým kontrastním vyšetřením se odebírá alergologická anamnéza, hodnotí se rizikové faktory jako diabetes, ledvinná nedostatečnost, pacient se musí dobře zavodnit, event se mu podají kortikoidy před a po výkonu nebo se v případě velkého rizika podá kontrastní látka s nejmenším alergickým potenciálem (pokud to lze).
S pozdravem

MUDr. Jiří Martinů
MUDr. Jiří Martinů

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Olomouc

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: