Zvýšené leukocyty a neustálé záněty v těle

Píšu za moji kamarádku. Již cca 5 let má problémy s angínami, horečkami, zvětšenými uzlinami, afty, opary atd. Během roku má od obvodní nasazeny třeba 7 ATB. Během prvního těhotenství, před 4.5 lety ji gynekolog zjistil zvýšené leukocyty. Nijak se to neřešilo. I v těhotenství trpěla angínami a brala asi 4 ATB. Nyní je 5 měsíců po druhém porodu a problémy neustále trvají, řekla bych, že se stupňují. Má horečky 39, afty, čepy na mandlích, opary, celkově se cítí strašně. Tyto obtíže se ji vracejí téměř každý měsíc. Obvodní lékařka ji celé ty roky ordinuje jedny ATB za druhými. ORL ji řekl, že stěry z krku jsou negativní (i když měla mandle plné čepů). Že prý to není infekční a ATB jsou zbytečná. Druhý ORL ji naordinoval homeopatika. Nic nezabírá. Na pohotovosti ji řekli, že má zvýšené leukocyty (má je zvýšené od prvního těhu, i při druhém těhu měla leukocyty zvýšené). Nyní má 13-14 a hranice je prý 10. Obvodní opět nasadila ATB. Alergologickoimunilogický odběr vyšel v pořádku. Poradíte mi prosím, na koho se má kamarádka obrátit s prosbou o pomoc? Tito lékaři si ji akorát přehazují, jak horký brambor. Moc děkuji

Odpověď odborníka:

Mírně zvýšená hladina leukocytů je zcela v pořádku. Mimo těhotenství se hladina pohybuje cca mezi 4-10*109/l. U některých pacientů může být hladina vyšší a nemusí se jedna to nějaké onemocnění. Krevní obraz je nutné hodnotit i s dalšími parametry jako je CRP, sedimentace.
Vhodné by bylo vyloučit infekční ložiska - gynekologické, zubní , ORL vyšetření, vyšetření moče. Pokud by se příčina nezjistila doplnila bych hematologické vyšetření.
Zvýšenou hladinu mají často kuřáci.

MUDr. Marcela Vorlíčková
MUDr. Marcela Vorlíčková

Specializace: Alergologie a klinická imunologie
Pracoviště: Immunia spol. s.r.o – Centrum prevence a léčby alergií a poruch imunity

 
Líbí se vám odpověď?
-12 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: