Zvýšené t3 a t4 v těhotenství

Mám dotaz. Nyní jsem 6 měsíců po porodu a opět znovu těhotná, konkrétně ve 14 týdnu a našly mi na základě vyšetření zvýšené hodnoty T3=3,2 nmol/L a t4=198 nmol/L. Nikdy před tím jsem potíže neměla a ted s tím trpím už 3 měsíce, je mi zle, bolí mě srdce, špatně se mi dýchá... Na vyšetření mě objednali až za 3 týdny... Zdá se mi to ale dlouho, vzhledem k těhotenství... Jde mi ted jen o to, zda to neohrožuje těhotenství a miminko...Zda z toho nemůžou být následky...Díky!!!

Odpověď odborníka:

Pokud jde opravdu o celkové hladiny T3 a T4 (tudíž ne free-T3 a free-T4), jedná se o klasickou chybu, která pak zbytečně leká těhulky. V těhotenství je normální, že hladiny těchto hormonů stoupají (je to vlivem zvýšené hladiny estrogenů), tudíž se stanovovat nemají, nic validního nám neřeknou.
Na to, abychom věděli, jestli je štítná žláza v pořádku je nutné stanovit TSH, fT4 a antiTPO. Pokud budou v normě tyto hodnoty, jste v pořádku.
Takže se můžete zkusit v mezidobí obrátit na svého praktika, aby Vám vyšetřil tyto hodnoty a pokud budou v normě, nemusíte běhat na endokrinologii.
Držím palce.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: